Siaubas – dukra pradėjo vaikščioti į pasimatymus

Atrodo, dar vakar jūsų mergaitė, kuriai rūpėjo tik gėlytės ir boružės, vos spėdama su jumis kulniavo šaligatviu. O dabar prieš save matote nuostabią šešiolikmetę. Ir jums labiausiai rūpi ne faktas, kad ji dar gali suklupti ant grindinio ir nusibrozdinti kelį, o tas daug šnekantis septyniolikmetis, su kuriuo ji susitikinėja.

Iš pradžių jums susirūpinimą kelia klausimas, kur yra daugiau tepalo: ar to jaunuolio senutėlaičiame 1980 metų automobilyje, ar jo galvoje. Bet kažkodėl jis labai patinka jūsų dukrai ir neatrodo labai jau pavojingas. Tačiau didžiausią pavojų jūsų mergaitės gerovei kelia ne jos dabartinis jaunuolis, o pati pasimatymų sąvoka. Kaip tėtis ar mama turite savęs paklausti: kas iš tikrųjų sudaro šiuolaikinį pasimatymo supratimą? Ar savo vaikui eiti į pasimatymus leidžiate vien dėl to, kad tai daro visi paaugliai?

Vis daugiau žinovų įspėja apie šiuolaikinių pasimatymų keliamus pavojus ir siūlo keletą galimų problemos sprendimo būdų.

Knygos „I Kissed Dating Goodbye“ autorius Joshua Harrisas rašo: „Vertinu pasimatymus panašiai kaip ir greito maisto restoranus – ten valgyti nėra taip jau blogai, bet iš tikrųjų yra ir daug geresnių vietų pavalgyti“.

Ir nepamirškime, kad šiuolaikinė pasimatymo sąvoka būtent tokia ir yra – šiuolaikiška. Senamadiški pasimatymų metodai (arba merginimas) iš tikrųjų mums pateikia tam tikrą elgsenos šabloną, kurį perteikus vaikams galima padėti jiems geriau suvokti santykius. Tokiais senamadiškesniais atvejais tėvai turėtų domėtis, su kuo jų vaikas leidžia laiką. Abiejų vaikų tėvai turėtų susipažinti bei bendromis jėgomis stebėti vaikų veiklą, kad būtų išvengta nepageidaujamo elgesio.

Priešingu atveju J.Harrisas nurodo kelias problemas, būdingas šiuolaikiškam susitikinėjimui: atsiranda intymūs santykiai, bet ne įsipareigojimai, atsiranda tendencija „praleisti“ draugavimo fazę, fizinis artumas neretai maišomas su meilės sąvoka, vaikų pora atsiriboja nuo svarbių ryšių su kitais žmonėmis, be to, jaunieji žmonės neretai gali pamiršti pagrindinę savo pareigą – ruoštis ateičiai. Tikriausiai dauguma tėvų sutiks, su tokiu šiuolaikiškų pasimatymų nusakymu. Bet ar yra alternatyva?

Na, pirma leiskite vaikui suprasti, kas iš tikrųjų yra meilė. Tikra meilė – tai ne tos emocijos, kurios verčia pašėlusiai plakti širdį ar susuka vidurius – taip gali būti ir dėl to, kad buvo suvalgyta per daug virtų pupų. Tikra meilė yra rūpinimasis kitu žmogumi – kito žmogaus mintimis ir jausmais. Kiek berniukų eina į pasimatymus su mergaitėmis vien tam, kad su jomis permiegotų? Kiek mergaičių eina į pasimatymus su berniuku tik tol, kol nesusiranda geresnio?

Atsakymas – per daug. Ir dėl to liejasi begalės emocijų. Todėl, kai jūsų vaikas norės eiti su kuo nors į pasimatymą, pakalbėkite su juo apie jo motyvaciją. Jei vaikui nerūpi kito žmogaus emocinė būsena, tai geriausia apskritai nesusitikinėti.

Antra, paaiškinkite vaikui, kad žmogus, su kuriuo jie dabar susitikinėja, tikriausiai nebus tas, su kuriuo jie susituoks. Todėl patarkite santykius palaikyti draugystės lygmenyje. Galbūt ji peraugs į kažką rimtesnio, bet paaugliai dažniausiai nebūna pasirengę tikrai atsakomybei, kuri yra neatsiejama nuo meilės. O jei ši draugystė kada nors ir taps santuoka, argi visų pirma tam nereikia būti geriausiais draugais? Kai išnyksta spaudimas palaikyti romantiškus santykius, vaikų santykiai su draugais ir tėvais būna kur kas saugesni ir laimingesni. Skatinkite susitikinėjimą grupėmis. Vien bendraamžių buvimas šalia gali apsaugoti vaikus nuo nepageidaujamų veiksmų.

Trečia, įsitikinkite, kad jūsų vaikas žino elgsenos ribas ir jų jokiu būdu neperžengs. Pakalbėkite su vaikais apie pasimatymus, seksą, narkotikus, alkoholį ir kitus slidžius dalykus. Jei jūsų vaikas eina į pasimatymus, o žmogus, su kuriuo jis susitikinėja, verčia peržengti nustatytas ribas, tai bendravimo su tokiu žmogumi reikia nedelsiant atsisakyti. Visa tai susiję su meilės ir pagarbos klausimu. Jeigu Jonas bando priversti Marytę padaryti ką nors, ko ji nenori, tai jam nerūpi jos interesai. Taigi, jisai Marytės nemyli ir neturėtų su ja susitikinėti.

Ar yra alternatyvų? Ėjimas pasilinksminti didesnėmis grupelėmis ar į mokyklos renginius yra puikus alternatyvų pavyzdys. Paaugliams visai tinkama su priešingos lyties atstovais būti tik draugais. Kaip dažnai vaikas gali eiti į pasimatymus – ar tik į išleistuves, ar kasdien – priklauso nuo tėvų. Bet vien tai, kad mąstoma apie pasimatymų filosofiją, jau reiškia pusę pergalės mūšyje. Taip darant tikriausiai galėsite ne tik sutvarstyti nubrozdintą kelį. Taip apsaugosite savo vaiką nuo širdies skausmo, kuris trunka kur kas ilgiau nei užgyja nubrozdintas kelis.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *