Sveikų kojų skausmas ar pasislėpusi venų varikozė?

Kiekvieną kartą, kai skubiu žingsniu bėgame į susirinkimą, iki paryčių šokame pagal linksmiausias dainas ir puikuojamės naujais bateliais Niujorko dangoraižio aukščio kulnais, mažiausiai apie ką galvojame – tai tokius nuobodžius dalykus, kaip kraujotaka kojų venose. Todėl mums jau visai įprasta, kad vakare kojos nebe tokios, kokios buvo ryte – juk jos tiesiog pavargo, todėl patino ir apsunko, todėl taip skauda… Iš tiesų, ne visai.

Kodėl skauda kojas, jei traumos nebuvo?

Viena dažniausių kojų skausmo priežasčių – išsiplėtusios kojų venos. Įprastai venose kraujas teka atgal į širdį, tačiau su amžiumi ir veikiamos kitų veiksnių, venos išsiplečia, todėl kraujas negrįžta atgal į širdį, o tvenkiasi venose.

Tai, jog nematome išorinių pokyčių, visai nereiškia, jog mūsų kraujotaka nepakito. Patys pirmieji išsiplėtusių venų požymiai plika akimi nematomi – pirmiausia pradedame jausti kojų sunkumą, tinimą, darosi vis sunkiau jas išlaikyti ilgą laiką vienoje vietoje – norisi kilstelti aukščiau, vis pakeisti padėtį.  Ilgainiui, atrodytų, smulkūs nepatogumai gali pavirsti ir į estetinę problemą – išsiplėtusios venos „nebeišsitenka“ savo vietoje, todėl tampa matomos ir išorėje.

Daugelis mano, jog išsiplėtusios venos – tai viso labo estetinis diskomfortas ir šioks toks kojų nuovargis, tačiau iš tiesų tai ganėtinai rimta liga, turinti specialų pavadinimą – venų varikozė. Ši liga yra linkusi progresuoti ir gali išsivystyti iki trofinių opų. Opos – tai atviros žaizdos, todėl į jas itin lengvai įsimeta įvairios infekcijos. Be opų, venų varikozė taip pat gali komplikuotis į tromboflebitą – būseną, kai paviršinėse venose ima susidaryti trombai. Šie trombai užkemša kraujagysles ir jei jų laiku nepradėsite gydyti – jie gali nukeliauti į giliąsias venas ir sukelti jų trombozę.

Kodėl venos išsiplečia?

Viena dažniausių priežasčių –  paveldimumas. Be abejo, taip pat prisideda ir gyvenimo būdas – jei darbe kilnojate daug sunkumų, dirbate stovimą darbą ir nuolatos esate „ant kojų“, arba atvirkščiai – darbe sėdite nepajudindami kojų 8 valandas ir daugiau – esate įtrauktas į venų varikozės rizikos sąrašą. Įdomu tai, kad ilgai sėdint visai nejudant, pavyzdžiui, vairuojant ar dirbant su kompiuteriu, venų varikozės rizika yra ne ką mažesnė todėl, kad vaikštant mes paskatiname kraujo tekėjimą, o nejudant kraujagyslės netenka joms taip reikalingos pagalbos.

Kaip galime sau padėti?

Pirmiausia, be abejo, reikėtų griebtis vaisto nuo visų ligų – judėjimo. Jei dirbate sėdimą darbą, pasistenkite pajudėti bent kartą per valandą – atsistokite ir išgerkite vandens vaikščiodami po kabinetą, padarykite kelis pritūpimus ar bent jau pasukiokite kojas ties čiurnomis. Jei važiuojate į tolimas keliones, sustokite ne tik pasipildyti kuro, bet darykite ir „mankštos pertraukėles“ – sustokite 5 minutėms ir pasirąžykite, padarykite kelis lengvus mankštos pratimus.

Taip pat nepamirškite ir kompresinės terapijos – tai bene lengviausias būdas sau padėti. Profilaktinės kompresinės kojinės atrodo visai taip pat, kaip ir bet kurios kitos įprastos kojinės, tačiau neapsigaukite – kompresinis jų spaudimas yra itin efektyvi kovos priemonė prieš venų varikozę. Fiziologiškai taisyklingai apspausdamos koją šios kojinės „pataiso“ išsiplėtusios venos formą, neleidžia joms toliau plėstis, ir paspartina kraujo tekėjimą atgal į širdį.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *