Tėvo vaidmuo auklėjant sūnų

Kiekvienam berniukui reikalingas vyras, kuris galėtų jam „instaliuoti” gyvenimo programą, parodytų, ką reiškia būti vyru. Tai didžiulė privilegija, suteikta tėvui, ir pati didžiausia dovana, kurią gali tėvas suteikti savo sūnui. Tarp tėvo ir sūnaus yra ypatingas ryšys ir berniukui didelis džiaugsmas, kai tėvas pritaria jo poelgiams. Išbandyti savo jėgas su tėčiu ir išmokti gyvenimo pagal jo pavyzdį – pati geriausia apsauga berniukui pačiuose rūsčiausiuose gyvenimo išbandymuose, įskaitant fizinį smurtą ir įvairiausias nesėkmes.

Tėvo vadovavimas, nurodymai, palaikymas, pritarimas ir meilė užtikrina vaiko ryšį su vyrų pasauliu. Gausūs tyrimai, atlikti per kelis paskutinius dešimtmečius, įtikinamai patvirtina, kad tėvo vaidmuo berniuko gyvenime turi lemiamą reikšmę. Tie patys tyrimai byloja ir apie liūdną faktą, kad jeigu tėvo nėra arba jis neprieinamas – visa tai padaro milžinišką žalą berniuko charakterio formavimuisi.

Tyrimai taip pat rodo, jog kad ir kaip tėvai būtų įsitraukę į sūnų gyvenimą, jų dalyvavimo niekada nebūna per daug, ir kad tas įsitraukimas daro milžinišką įtaką vaiko ateičiai. Jeigu tėvas aktyviai dalyvavo berniuko auklėjime, teigiamas efektas bus jaučiamas daugybę metų, įtakos sugebėjimą užjausti, megzti sveikus socialinius ryšius, įskaitant intymius.

Jeigu nenagrinėsime prievartos, įžeidimų ir abejingumo iš tėvo pusės atvejų, kurių deja pasitaiko, tai jis visada yra savo berniukui pagrindinis herojus.

Tėvai turi ypatingą būdą sąveikauti su savo sūnumis, tą reiškinį galima būtų pavadinti „vyriška draugija”. Tėvas vaidina vaidmenį žmogaus, per kurį berniukas išmoksta sąveikauti su aplinkiniu pasauliu – su visais jo siaubais ir pavojais.

Tėvas – tai ne mama vyriškame pavidale. Jis turi savą, tėvišką auklėjimo stilių, jis viską daro kitaip.

Laikas, skirtas bendravimui su sūnumi yra būtent bendravimas, toks reikalingas kiekvienam berniukui. Fiziniai žaidimai, neretai labai energingi ir siautulingi, kuriuose dalyvauja tėvas, ir siekis išplėsti ankštas savo vaikiško pasaulio ribas – visa tai yra sveikos ir būtinos berniuko vystymosi proceso sudėtinės dalys. Jeigu mamos stengiasi raminti vaikus, kad jie neišdykautų, tėvai, atvirkščiai, dažnai išjudina juos, sumąstydami žaidimus savais, ypatingais būdais, suteikdami jiems savas, „vyriškas” pamokas.

Audringa, į fizinį aktyvumą orientuota veikla kartu su tėčiu, kuri mamas dažnai varo iš proto, yra gyvybiškai būtina berniukų vystymuisi. Toks sąveikavimas išmokys juos kontroliuoti užgimstantį agresyvumą, neleidžiant, kad reikalas peraugtų į tikras peštynes ir išsaugant draugiškus santykius su kitu žmogumi. Tai visiškai ne tas dalykas, apie kurį manoma, kai galvojama apie žaidimus.

Audringi fiziniai žaidimai – tai ne šiaip pasismaginimas, būdingas vyrams, o puiki mokykla, kuri gali daug ko išmokyti berniuką, įskaitant mokėjimą kontroliuoti emocijas, supratimą, kaip toli galima nueiti žaidime, sugebėjimą įvertinti, ar pagal jėgas jam viena ar kita aktyvumo rūšis. Berniukas mokosi suprasti tėtį ir nuosavus jausmus. Jeigu vaikas pradeda šaukti, kai suaugęs perlenkė lazdą žaidime, ar tiesiog praranda susidomėjimą žaidimu, kai jis nebeatitinka jo jėgų, tėvas iškart turi suprasti, kad sūnui reikia padėti susidoroti su situacija.

Berniukas mokosi skaityti tėvo veido išraiškas ir kūno kalbą ir suprasti, koks elgesys šiuo konkrečiu momentu yra teisingas. Tai leidžia vaikui įsisavinti svarbų socialinį įgūdį – greitai suvokti kitų žmonių ketinimus. Jis susipažįsta su ištisu diapazonu emocijų, kurios kartais jį apstulbins. Berniukas mokosi suprasti, kada tėtis juokauja, o kada leidžia jam suprasti, kad peržengta neregima riba, kurios peržengti negalima. Tėvas gali organizuoti žaidimą tokiu būdu, kad berniukas nejaustų sumišimo ir pakelti jį iki tokio lygio, kai vaikui žaidimas taps jau ne pagal jėgas.

Žaisdamas su sūnumi, tėvas kalbasi su juo, tuo pat padėdamas tapti suaugusiu ir įtvirtinti savo emocijų kontroliavimą.

Kiti pranašumai, kuriuos suteikia sūnui tėvas (pagal Deividą Popnou):

  • tėvo buvimas padeda vaikams ta prasme, kad jie greičiau užmezga sąsajas tarp kairiojo ir dešiniojo smegenų pusrutulio. Ypač to reikia berniukams, kadangi padeda vystytis jų kalbos įgūdžiams.
  • berniukas, naudingai praleidžiantis laiką su tėvu, pasižymi geresniais matematiniais įgūdžiais;
  • berniukai, kurie nemato savo tėvų, 4 kartus dažniau meta mokyklą, jiems kur kas dažniau atsiranda potraukis alkoholiui ir narkotikams, o taip pat jie labiau linkę pažeisti įstatymą.
  • psichinių sutrikimų berniukai turi kur kas dažniau tose šeimose, kuriose pastoviai nemato tėvo.

Ko berniukams reikia iš tėvo

Berniukams reikalingas tėvas, kuris:

  • įsipareigos ir išties imsis trenerio vaidmens;
  • yra tvirtas, teisingas ir draugiškai nusiteikęs;
  • sugeba prajuokinti;
  • pastovus savo jausmuose;
  • gali įvesti į vyrų pasaulį;
  • sugeba sutramdyti pyktį;
  • tiki savo sūnumis;
  • gali pasidalinti savo „suaugusia išmintimi”;
  • parodo, kas ir kaip daroma;
  • žais su sūnumi;
  • supažindins su šeimos tradicijomis ir dvasingumu.

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *