Šie ritualai padeda vaikui išmokti atskirti savo emocijas, priimti bei kontroliuoti jas, nustatyti teisingas asmenines ribas ir objektyviai vertinti save bei savo pasiekimus. Dėl jų jūsų santykiai su vaiku pasidarys artimesni, šiltesni ir labiau palaikantys.
1. Trys dienos džiaugsmai ir trys negerumai
Klauskite vaiko, kas šią dieną jam labiausiai patiko ir kas nepatiko. Jeigu vaikui sunkiai sekasi atsakyti, pradėkite nuo savęs. Papasakokite jam, kad jus šiandien nudžiugino, nustebino, privertė nusišypsoti. Ir dėl ko jūs nusiminėte, apniuko nuotaika, kas jus suerzino, supykdė ar sukėlė susirūpinimą. Vaikai labai mėgsta šį ritualą ir vėliau patys apie jį primins tėvams.
2. Agresiją išlaisvinantys žaidimai
Agresija – tai visiškai normali vaiko reakcija į situacijas, kai jis negauna to, ko nori, kai jam kažkas uždraudžiama arba kai kiti pažeidžia jo asmenines ribas. Tėvų uždavinys – išmokyti vaiką su ja laiku susidoroti, kad ji nesikauptų ir nesukeltų vaikiškų neurozių.
Įtraukite agresyvius žaidimus į kasdienę dienotvarkę. Galima pariaumoti kaip laukiniams žvėrims, surengti pagalvių mūšį, sugriauti kaladėlių miestus ar sumaigyti plastilino figūrėles, patrypti kojomis ir pašokinėti, padaužyti būgną, pasimėtyti sniego gniūžtėmis ar popierėliais. Tokių žaidimų galima sugalvoti įvairių. Svarbiausia, kad po jų vaikas atsikrato įtampos ir nekaupia savyje sudėtingų, nemalonių emocijų.
3. Kur slypi tavo supergalia?
Pabrėžiame vaiko supergalią, jo meistriškumą. Ką jam pavyksta padaryti puikiai, geriau už kitus? Kokios savybės jį skiria nuo kitų vaikų ar suaugusiųjų? Kur glūdi jo ypatingumas? Galima užrašyti šias savybes arba pasiekimus per dieną ir krauti juos į dėžutę, o po mėnesio perskaityti.
Tai neturi būti būtinai kokie nors labai svarūs ir reikšmingi laimėjimai ar savybės. Pabrėžkite net pačius mažiausius žingsnius į sėkmę, girkite už pastangas.
Šiuos ritualus psichologai siūlo pirmiausia atlikti su nepasitikinčiais savimi, žemos savivertės ir nerimastingais vaikais.
Įveskite šiuos ritualus į vaiko kasdienybę ir po 2–3 savaičių pamatysite, kad vaikas pasikeitė į gerąją pusę.