Vaikai panardinti į nepagarbos kultūrą

Būkime atviri: kone kiekvienas vaikas viešumoje patyrė pykčio priepuolius, dėl kurių tenka raudonuoti tiek tėvams, tiek praeiviams. Bet jei toks elgesys yra nepadorus sulaukus dvejų metų, tai vyresniam vaikui tai tiesiog nepriimtina.

Daktaras Leonardas Sachsas savo medicinos praktikoje susidūrė su tokiu neslepiamu grubumu. Štai ką jis pasakoja apie įvykį The Wall Street Journal:

„Kyle’as buvo įsijautęs į žaidimą telefone, todėl paklausiau jo mamos: „Kiek laiko Kyle’ui skauda pilvą?” Mama atsakė: „Man rodos, dvi dienas”.

Ir čia Kyle’as prašneko: „Užsičiaupk, mama. Tu apskritai nežinai, ką kalbi”. Paskui paniekinamai nusišaipė, nepakeldamas žvilgsnio nuo telefono. Kyle’ui – 10 metų.

Deja, toks elgesys nustojo būti neįprastas. Kaip toliau rašo daktaras Sachsas:

„Gydytoju dirbu 29 metus. Devintajame ir dešimtajame dešimtmečiuose tokie išsišokimai 10-mečių vaikų tarpe buvo itin reti. Prieš dešimt metų tai buvo neįprasta. Šiandien tai tapo norma.

Amerikos vaikai yra panardinti į nepagarbos tėvams, mokytojams ir vienas kitam kultūrą. To juos moko televizija: netgi Disney kanale tėvai vaizduojami kaip kvaili, atsilikę arba jų apskritai nerodo. To paties juos moko įžymybės ir internetas. To juos moko socialiniai tinklai. To juos moko bendraamžiai.

Jie dėvi marškinėlius, ant kurių parašyta: „Aš nesu drovus, tu man paprasčiausiai nepatinki”.

Tačiau nors grubumas vaikų tarpe tapo norma, daktaras Sacksas pastebėjo, kad paklusnūs, padorūs vaikai niekur nedingo – vis dar yra tėvų, kurie juose ugdo pagarbą. Daktaras Sacksas teigia, kad niekada nevėlu pakeisti kursą ir pradėti teisingai auginti vaikus.

Štai trys pagrindiniai jo patarimai:

Šeimą iškelkite aukščiau vaiko

„Prioritetas turėtų būti skiriamas šeima. Bendra šeimos vakarienė svarbesnė už nesibaigiančius būrelius po pamokų. Užuot be galo ugdę savivertę, mokykite savo vaikus kuklumo”.

Neleiskite jiems blaškytis

„Jokių ekranų, kai bendraujate su vaiku. Padėkite šalin telefoną. Jokių išmaniųjų prie pietų stalo. Išmokykite juos gyvo bendravimo meno.”

Nubrėžkite ribas ir nesižvalgykite atgal

„Jei norite viską pakeisti, nereikia gudrauti. Pasikalbėkite su vaikais ir tiesiai šviesiai paaiškinkite, kad nuo šiol namuose galioja naujos taisyklės: kaip mes kalbame, kaip elgiamės patys, kaip elgiamės vieni su kitais”.

P.S. Pastaruosius kelis dešimtmečius amerikiečiai mėgino diegti švelnų, draugišką požiūrį į auklėjimą. Sprendžiant iš moksleivių elgesio, nieko gero mums tiš to neišėjo. Galbūt atėjo laikas pakeisti kursą ir vėl pradėti mokyti vaikus pagarbos kitiems, o ne vien sau?

ŠaltinisNaujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *