Vilkiškas apetitas. Kaip jį pažaboti

Tikrai ne visiems žmonėms pavyksta sutramdyti savo alkio jausmą. Ypač, jeigu tai – psichologinis/emocinis noras pavalgyti, siekiant nors šiek tiek prislopinti ne tokią pakilią ir gerą vidinę emocinę būseną…

Kodėl mes taip dažnai slopiname alkio jausmą tiesiog imdami užkandžiauti? Juk, kaip daugelio teigiama, – geriausia valgyti 3-5 kartus per dieną, tačiau mažesnėmis porcijomis negu iki tol. Tai tikrai efektyvu!

Na, o jeigu neiškenčiame ir netveriame savame kailyje, norėdami kažką lengvo užkąsti, suvalgykime kokią daržovę, uogą ar vaisių. Itin geras pasirinkimas būtų – džiovinti produktai. Mat, tokiu būdu pajaučiame saldumą, ir organizmas nereikalauja rafinuoto cukraus ar kažko itin kaloringo.

Dauguma dietologų sutinka ir pritaria, kad didžiąją dalį suvartojamo maisto turėtume valgyti pirmojoje dienos pusėje (t.y. – per pusryčius ir pietus), na, o vakarienę, kaip sakoma, – „atiduoti priešui“. Bet vėlgi, nepavalgius vakare, organizmas pradeda „groti maršus“. Na, tokiu atveju ir netramdykime savęs – suvalgykime kažką lengvo ir nekaloringo (tai gali būti kad ir arbūzo skiltis, keletas agurkų, o gal ir vienas kitas obuolys, nors jis ir kelia apetitą, bet užtat yra labai naudingas organizmui). Dar įdomu ir tai, kad gydytoja Filomena Taunytė yra teigusi, jog natūralų lietuvišką obuolį galima sukrimsti visą, – su luobelėmis, su sėklelėmis.

„Vilkiškas apetitas“ gali atsirasti dėl daugelio priežasčių. O kad mitybos režimui supanti mus aplinka taip pat turi didelę reikšmę – nenuginčijama.

Taigi, kad nepersivalgytume, dėmesys turėtų būti sutelktas į šiuos faktorius:

· vidinė savijautą ir ūpą;

· asmens charakterio ypatybes;

· savęs įsivaizdavimą vienokiu ar kitokiu aspektu (esu per stambus, esu per daug kresnas, esu pernelyg valgus žmogus;

· socialinį požiūrį į maistą;

· išorinius veiksnius (tai ir skaitomos knygos, ir žiūrima televizijos laida ar filmas, taip pat ir – reklamos, bei artimųjų priekaištai, kritika).

Jei kalbėtume būtent apie moteriškąją lytį, tai jos noras valgyti labai priklauso nuo hormonų balanso, kuris vis keičiasi ir keičiasi dėl fizinių ar psichologinių veiksnių (fiziologiškai – nuo menstruacijų cikliškumo, psichologiškai – nuo vidinės įtampos, patiriamo vienatvės jausmo ar net depresijos).

Žinomas, bet dažnai pamirštamas faktas yra –tai, kad jei žmogus maistą suvalgo per 5 – 10 minučių, dar nespėja pajausti sotumo jausmo, taigi dėl to didėja persivalgymo tikimybė. Žmogaus organizmas sotumo jausmą patiria po maždaug 20 minučių. Logiška, kad būtent tiek laiko mes ir turėtume pusryčiauti ar pietauti. Kitu atveju, apetitas tik didėja (akys mato daugiau, nei nori pilvas).

Ką rinktis pusryčiams? Košes, dribsnius arba vaisius.

Pietums labai tiktų kažkas mėsiško ar žuvies patiekalas, bet su kuo daugiau daržovių.

Na, o vakarienė neturėtų „apsunkinti“ žmogaus skrandžio, tad patariama rinktis ką nors, kas turi kalcio.

Dažnas iš mūsų labai mėgsta kažką pakramsnoti benaršydamas internete, žiūrėdamas televizorių ar skaitydamas knygą. Būtent tada yra labai sunku realiai suvokti ir sukontroliuoti suvalgomo maisto kiekį.  Ką  daryti? Ogi valgyti tik tada, kai jaučiame tikrą alkį. Tik svarbu, kad porcijos nebūtų pernelyg didelės. Kaip dauguma dietologų ir pataria – žmogaus kumščio dydžio porcija – pats tas, o po to skrandis tik padėkos, nes nebus nei apkrautas, nei, atrodytų, dar tuščias.

Saldumynai? O kaip gi be jų? Bet… būkite atidūs – visiškai pakanka eilutės šokolado, o ne visos plytelės. Tos eilutės turėtų pakakti nuotaikai pakelti, o tuo pačiu ir lengvai pasmaguriauti.

Pasirinkime puikų mitybos ir gyvenimo būdo derinį – sveika mityba bei natūralus gyvenimo džiaugsmas. Nes būtent sveikai besimaitinantį ir geros nuotaikos žmogų atpažinsite iš tolo. Argi nesmagu būtų ir tokiu žmogumi tapti ir pačiam?!

Simona Bružaitė

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *