Vyrai – beširdžiai?

Kodėl vyrai taip nesugeba paguosti ir paremti? Iš tikrųjų jie sugeba, tiesiog tai daro netinkamu laiku. Kokia yra moterų geresnio emocijų suvokimo priežastis? Pasak mokslininkų, tai – laikas.

Kai kalbama apie kasdienius rūpesčius, moterys tvirtina, kad jos į vyro stresą reaguoja labiau nei vyrai – į žmonų stresą. Tuo tarpu vyrai tą patį sako apie save.

„Egzistuoja kultūrinis stereotipas, kad moterys yra labiau užjaučiančios ir paremiančios nei vyrai“, – sakė Toledo universiteto (JAV) psichologė Lisa Neff.

Daugelis mokslininkų šį lyčių skirtumą bando paaiškinti natūraliu moters polinkiu globoti.

Tačiau psichologai pastebėjo, kad kažkas nesiderina. Kai mokslininkai stebėjo laboratorijoje bendraujant susituokusių žmonių poras, vyrai lygiai taip pat gabiai, kaip ir moterys reiškė emocinę paramą. Pavyzdžiui, jei moteris vyrui pasakydavo, kad jai labai sunku numesti svorį, tai jis reaguodavo su tokiu rūpesčiu, padrąsinimu ir išmanymu, kokio galima būtų tikėtis iš žmonos, jei svorio metimo problemomis skųstųsi vyras.

O kas pasikeičia, kai poros būna ne laboratorijos aplinkoje, kai jų niekas nestebi? Visų pirma, realioje aplinkoje moterys į savo partnerių stresą reaguoja greičiau nei vyrai. Vyrai ne visada tučtuojau pradeda reikšti paramą, tvirtina L.Neff.

“Esmė ne tai, kad vyrai nesugeba užjausti ir padėti patekus į bėdą. Esmė – jie tai daro netinkamu laiku“, – sakė mokslininkė.

Galbūt kai kurie vyrai laukia, kol įsitikins, kad jų žmonoms tikrai blogai. O galbūt kai kurie neseniai vedę vyrai yra tiesiog nepatyrę.

L.Neff teigia, kad jos tyrimas, kurio metu buvo analizuojami vedybinio bendravimo dienoraščiai ir vertinamas tiriamųjų nurodomas streso lygis, nenurodo, ko trūksta vyrams, kai jų moterims sunku – juose nurodoma tik tai, ko vyrams trūksta moterų teigimu.

Iš dalies toks disbalansas atsirado dėl to, jog moterys nesugeba tiesiogiai išsakyti savo poreikių vyrams. Ankstesni tyrimai parodė, kad sutuoktiniai, o ypač moterys savo partneriams apie didesnį rūpesčio ir paramos poreikį bando pasakyti aplinkiniais keliais. Tyrimais taip pat nustatyta, kad moterys yra labiau užjaučiančios ir geriau suvokia žodžiais neišsakytas emocijas nei vyrai. Tikėtina, kad būtent tai yra greitesnės moterų reakcijos priežastis.

Tačiau duomenys parodo ir kitą dinamiką. Kai užklumpa didelis stresas, moterys tvirtina, kad vyrai būna linkę šį stresą dar labiau apsunkinti ir būna priešiški bei neigiamai nusiteikę, sakė L.Neff. Todėl bet kokia parama, kuriais šiaip galima būtų tikėtis iš vyro, pranyksta.

„Moterys iš bendravimo gauna neigiamas emocijas“, – sakė L.Neff, atkartojusi santuokų guru Johno Gottmano žymiąją išvadą, kad nesėkminguose santykiuose neigiamo elgesio yra daugiau nei teigiamo.

J.Gottmanas apskaičiavo, kad santuoka sėkminga bus tik tada, kuomet teigiami santykiai poroje nusveria neigiamus gyvenimo veiksnius.

Galbūt dažnų skyrybų priežastis ir yra ši šiuolaikinė paradigma: šiuolaikinė moteris nuolat stresuoja, o vyras į tai deramai nereaguoja. L.Neff nenori į tai labiau gilintis. Jos teigimu, įmanoma, kad vyrai išmoksta guosti ir paremti savo partneres.

„Esmė šiuo atveju yra tai, kad vyrai tai sugeba. Jie nėra beviltiški. O apie tai paprastai nepagalvojama“, – apie sutuoktinių tarpusavio paramą sakė psichologė.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *