Vyrų ir moterų santykių psichologija jaudino žmones visais laikais. Kadangi gyvename sociume, vienas svarbiausių mūsų, kaip atskirų individų, uždavinių – sukurti šeimą ir pratęsti giminę, dėl to svarbu suprasti, kokios egzistuoja santykių stadijos, kokie pokyčiai vyksta santykiuose ir kaip galima būtų išsaugoti stabilią santuoką ilgiems metams. Tuo pat metu labai sparčiai keičiasi mus supanti realybė, kuri koreguoja santykių tarp lyčių pobūdį.
Esminiai skirtumai
Be akivaizdžių fizinių vyrų ir moterų skirtumų, egzistuoja milžiniškas, esminis skirtumas mąstymo sferoje. Skirtingų lyčių atstovai visiškai skirtingai mąsto ir suvokia mus supantį pasaulį. Vyrui svarbu savarankiškai susidoroti su sunkumais, nesikreipti pagalbos ir neafišuoti savo pergyvenimų. Moteriai tuo tarpu būtina aptarti problemą su artimaisiais, atvirai reiškiant emocijas, būti išklausytai ir suprastai.
Vyrai pragmatiškesni, racionalesni, logiškesni už moteris. Tai žmonijos evoliucijos ir kovos už būvį rezultatas. Berniukams nuo vaikystės draudžia reikšti emocijas, rodyti silpnumą, reikalauja būti stipriais, pasitikinčiais savimi. Mergaitė atvirkščiai – turi būti kuklesnė, švelni, jausminga ir kažkuria prasme netgi priklausoma nuo stipriosios lyties atstovo.
Sėkmingų vyro ir moters tarpusavio santykių paslaptis slypi sąveikoje. Vyras orientuojasi į rezultatą, tikslo siekimą, štai dėl ko verslas – tradicinė vyriška veiklos sfera. Moteris linkusi koncentruotis į procesą: vaikų auklėjimą, rankdarbius, rūpinimąsi augalais, gyvūnais ir pan. Kai sutuoktiniai šitaip pasiskirsto vaidmenimis, konfliktų tikimybė minimali. O jeigu nuosavos psichologinės problemos perkeliamos partneriui, pora pasmerkta iširimui.
Harmonijos poroje pagrindas – išlaikyti trapų balansą tarp logikos ir emocingumo. Vyras stengiasi laikytis kuo toliau nuo emocinių santykių, išsaugoti nepriklausomybę, o moteris pasirengusi ištirpti vyriškyje.
Gaila, bet harmoningų santykių šiandien pasitaiko itin retai. Priežastis – lyčių vaidmenų susikeitimas: silpnoji lytis vis dažniau „medžioja šeimai mamutus”, o vyrai tupi namuose su vaikais. Kad ir kaip skirtųsi vyrai ir moterys, santykių psichologija yra tokia, kad krizės arba sutvirtina tarpusavio ryšį ir iškelia jį į naujus, aukštesnius lygmenis, arba duoda startą išsiskyrimo procesui.
Neretai vyras ir moteris pradeda santykius tik tam, kad patenkintų savo poreikius. Šis kelias klaidingas, kadangi kiekvienas partneris užsiciklinęs tik į save, nemato kito ir nepasirengęs kovoti su iškylančiais sunkumais. Egoistiški motyvai santykių nesutvirtins. Anksčiau ar vėliau tokia pora iširs vien dėl to, kad liks nepatenkinti abiejų partnerių poreikiai.
Santykių rūšys
Išsikėlus tikslą sukurti tvirtą šeimyninę sąjungą, būtina žinoti, kokių būna santykių tarp vyrų ir moterų. Tai gali būti nebūtinai santuokiniai ar intymūs ryšiai. Žmonių tarpusavio santykių įvairovė sukuria pačias įvairiausias bendravimo ir sąveikos formas – nuo bičiuliškų ir kolegiškų, iki dvasinių. Vyrų ir moterų tarpusavio santykiuose esama ištisos gamos įvairių atspalvių ir niuansų.
Santykiai gali būti tokie:
-
Bičiuliški, kai žmonės neseniai susipažino ar retkarčiais susitinka bendrose kompanijose;
-
Draugystė, kai daug ir dažnai bendrauja, kreipiasi vienas į kitą pagalbos ir palaikymo;
-
Meilės santykiai – stiprūs jausmai ir troškimas būti kartu;
-
Santuokiniai santykiai – partneriai gyvena drauge ir turi bendrus namus;
-
Dvasiniai – meilė ir abipusė pagarba, asmenybės augimas poroje.
Santykiai prasidėti gali dėl pačių įvairiausių priežasčių: įsimylėjimas, logiškas sprendimas, sąmoningas sprendimas ir t.t. Bet kuriuo atveju sąjunga turi teikti džiaugsmą ir pasitenkinimą, laimės ir judėjimo į priekį, į šviesią ateitį pojūtį. Jeigu pora siekia vystytis, augti, tobulėti ir kurti, reiškia, jos laukia šviesi ateitis. Vyrą šildo moters dėmesys ir šiluma tuo atveju, jeigu jis užtikrina partnerei apsaugą, rūpinasi ja. Bendra kova su sunkumais, krizėmis, bendras problemų sprendimas užtikrins tokiai sąjungai tvirtumą.
Dirbti su santykiais reiškia, kad kiekvienas pasirengęs investuoti į juos laiką ir jėgas, atvirai aptarti iškylančias problemas ir ieškoti sprendimų, kurie patenkins abu. Pagarba, meilė, noras klausytis ir išgirsti kitą – būsimos ar jau esančios šeimos laimės garantija.
Meilės santykiai
Psichologai išskiria konkrečius vyrų ir moterų santykių etapus, kiekvienas iš kurių pasižymi savais ypatumais. Sėkmingai įveikusi visas stadijas, dviejų mylinčių širdžių sąjunga tampa tvirta ir nepažeidžiama.
Įsimylėjimas. Santykiai prasideda nuo pažinties. Tarp vyro ir moters atsiranda savotiška trauka, įsižiebia savotiška kibirkštis, įsiplieskia aistra. Šito puokštinio-saldaininio etapo trukmė palyginus nedidelė – metai, pusantrų. Bet būtent ši stadija maloniausia žmonėms. Vėliau emocinis pakilimas, hormonų pliūpsniai ir visa kita palaipsniui atslūgsta ir prasideda sekantis etapas.
Stabilumas, persisotinimas. Partneriams sugrįžta realumo jausmas, ramybė. Labai audringai prasidėjusi sąjunga sutvirtėja, atsiranda pastovumas. Žmogus suvokia, kad be partnerio egzistuoja dar ir daugiau labai įdomių dalykų ir žmonių. Distancija šiek tiek padidėja, atsiranda asmeninė erdvė.
Atmetimas. Šioje stadijoje apmąstomi visi partnerio privalumai ir trūkumai. Hormonų poveikis baigiasi, rožiniai akiniai nukrinta, o realybė kartais gali smarkiai šokiruoti. Vis dažniau pasitaiko nesutarimų ir kivirčų. Reikia turėti daug išminties ir kantrybės, kad susidorotum su nusivylimu ir toliau dirbtum su santykiais, o ne spruktum nuo partnerio ir imtum ieškoti naujo.
Kantrybė, pakantumas. Partneris priimamas su visais jo privalumais ir trūkumais kaip vientisa asmenybė. Šis etapas vertingas blaiviu požiūriu į tai, kas vyksta, požiūriu be iliuzijų, brandžios asmenybės požiūriu. Tarpusavio pagarba ir priėmimas padeda plėtoti gerus santykius.
Tarnavimas. Šioje stadijoje partneriai ne tik priima vienas kitą, bet ir siekia vystyti kito asmenybę. Meilė tampa besąlygiška, nieko nereikalaujanti mainais. Atsiranda noras dalintis su partneriu viskuo – rūpestingumu, pergyvenimais, mintimis.
Tarpusavio pagarba, gili ir tikra meilė. Didėja pasitikėjimas, partnerio individualumas tampa didele vertybe. Drauge įveikusi daugybę krizių, pora tampa savotiška giminingų širdžių sąjunga. Būtent čia ir slypi aukščiausia santykių prasmė.
Svarbiausia santykiuose – tarpusavio pagarba ir partnerystė, pagarba kiekvieno, o ne kurio nors vieno iš jų poros nario interesams ir poreikiams. Jeigu pusiausvyra pažeista – tai signalas, kad laikas peržiūrėti šeimoje nusistovėjusius vaidmenis.
Idealios sąjungos paslaptys
Idealūs santykiai atsiranda ir plėtojasi su vienu bendru abiem partneriams tikslu, ir tas tikslas – asmenybės augimas. Kiekvienas jų turi savų interesų ir pomėgių, su kuriais žmogus darbuojasi (karjera, hobis, draugai ir t.t.) ir poros nariai neužsiciklina vienas į kitą. Tuo pat metu troškimas, kad partneris irgi augtų bei tobulėtų yra būtina darnios sąjungos sąlyga. Lygiagretus dviejų asmenybių augimas suvienija ir skatina bendrą poros augimą bei tobulėjimą.
Vyro ir moters tarpusavio santykių psichologija pakyla į naują lygmenį. Dvi viena kitą papildančios asmenybės bendromis pastangomis pasiekia tokių aukštumų, kurios praktiškai nepasiekiamos vienam žmogui. Aukščiausias poros išsivystymo lygis – sąmoningi santykiai. Jie pasižymi tokiais ypatumais:
-
Kiekvieno partnerio augimas svarbesnis už asmeninę naudą, gaunamą iš santykių, lygios teisės santykiuose. Svarbi ir vyro, ir moters asmenybė, svarbūs jų individualūs poreikiai ir troškimai. Partneris neprivalo atitikti tavo lūkesčių, tau reikia jį pažinti ir priimti tokiu, koks jis yra. Jei porai pavyksta sukurti būtent tokius santykius, abu jos nariai jaučiasi laisvi ir laimingi;
-
Partneriai neperkelia savo senų problemų, atsineštų iš senų santykių, į naujus santykius. Tas problemas jie išsprendžia iš anksto, kadangi neužgydytos širdies žaizdos pastoviai primena apie save. Vyrų ir moterų santykių psichologijoje gali būti tokia silpna vieta: kai iškyla negatyvūs jausmai, kurie provokuoja barnius, partneriams atrodo, kad jiems vertėtų išsiskirti. Tačiau neigiamas emocijas dažniausiai kelia mūsų pačių įsitikinimai, nepasiteisinę lūkesčiai ir t.t. Trumpiau tariant, problemų priežasties reikia ieškoti savyje;
-
Nuoširdumas, pasitikėjimas ir priėmimas – svarbiausios sąmoningų santykių sudėtinės dalys. Partneriai bendrauja be kaukių, apsimestinio kuklumo ir viso kito falšo;
-
Meilė – kaip kelionė į kitą žmogų, kaip kito žmogaus tyrinėjimas. Abipusė pagarba sutvirtina meilę ir ją plėtoja bei gilina, o tai – pats geriausias apdovanojimas kiekvienam poros nariui.
Sąmoningi santykiai – patys harmoningiausi. Būtent jie sukuria tvirtą vyro ir žmonos sąjungą, trunkančią ilgus metus.