Asmeninės ribos. Kaip teisingai jas nustatyti?

Originalas

Dauguma psichologų dažnai kalba apie asmenines ribas. Neva reikia jas nubrėžti ir apginti. Tai – garbės reikalas. Tačiau aš, kasdien konsultuodama žmones ir skaitydama laiškus, supratau, kad ne visi supranta, kas yra asmeninės ribos. Todėl pirmiausia reikia apibrėžti jų sąvoką, tik po to pasakoti, kaip jas apgimti.

Taigi, kas yra asmeninės ribos? Pavyzdžiui, jūsų butas turi aiškias ribas – sienas (arba tvorą, jeigu gyvenate privačiame name). Pažeisti jūsų būsto ribas reikštų įsibrauti į namus, išlaužti duris, įeiti be jūsų leidimo, ką nors išnešti, sudaužyti, sulaužyti, priteršti ar tiesiog šeimininkauti. Asmeninės ribos jūsų sielos kontekste – tai, kaip su jumis galima elgtis ir kaip negalima. Tik jūs galite jas nustatyti santykiuose su žmonėmis.

Kas atsitinka tada, kai jūs susipažįstate su vyru? Jis jau per pirmą pasimatymą gali pradėti tyrinėti jūsų ribas: juokais pavadinti jus kvaišele, pakviesti į savo namus, bandyti pabučiuoti ar dar ką nors, jūsų akivaizdoje išgerti porą skardinių alaus… Jis elgsis taip, kaip įpratęs, kaip jam patogu. Ir tuo pat metu jis stebės, ar jūs galėsite toleruoti jo ne visada korektišką elgesį. Jeigu taip, jis padarys išvadą, kad su jumis galima taip elgtis.

Asmeninės ribos ir nesupratimas, kaip jas nustatyti – daugybės moterų problema ne tik santykiuose su vyru, bet ir su tėvais. Jeigu kažkuris iš tėvų (dažniausiai motina) nesugeba nupjauti virkštelės, nepaisant to, kad vaikui jau per 30, be abejonės pastarajam reikia padaryti tai vietoj jų.

„Dažnai susiduriu su tokiais atvejai, kai klientės motina ne šiaip sau aiškina, kaip gyventi jos suaugusiai dukrai, bet nuolat kontroliuoja ją, reikalauja ataskaitų, kur leidžia pinigus, ką nusprendė. Ir įsižeidžia, jeigu dukra nusprendė pasielgti ne taip, kaip toji patarė“, – pasakoja psichologė.

Kad galėtų gyventi savo suaugusios gyvenimą, dukrai reikia nustatyti ribas santykiuose net su artimiausiais žmonėmis, jeigu jie savo elgesiu trukdo jai.

Kaip teisingai apginti savo asmenines ribas, pavyzdžiui, santykiuose su per daug kontroliuojančia ir globojančia motina?

Pirmiausia neįmanoma nustatyti asmeninių ribų, jeigu jūs dar nesate atsiskyrę nuo tėvų. Ką tai reiškia?

*Jūs dar priklausote nuo tėvų. Jie padeda jums finansiškai arba prižiūri jūsų vaikus, kol jūs dirbate. Galbūt padeda jums kažkaip kitaip. Jeigu negalite apsieiti be jų pagalbos, valdžios vairas bus jų rankose.

*Jūs gyvenate su tėvais, nors esate suaugusi. Jeigu gyvenate jų teritorijoje, tai šiuose namuose jie yra suaugusieji, o jūs toliau užimate vaiko padėtį. Šiuo atveju ginti savo asmenines ribas, vadinasi provokuoti kasdienius skandalus.

*Jūs dar negalite išsakyti savo nuomonės, kuri nesutampa su jųjų. Bijote įskaudinti. Vengiate konfliktų. O tėvai tuo naudojasi ir manipuliuoja jumis.

„Tokiais atvejais dukros dažniausiai klausia, kaip apginti savo asmenines ribas, kad mama neįsižeistų. Mielosios mano, niekaip! Įsižeidimas – manipuliacijos būdas! Tai grynai jos pasirinkimas. Kol nesuprasite šito, negalėsite pastatyti jos į vietą be kaltės jausmo, ji toliau įsižeidinės ir pasieks savo“, – rašo psichologė.

Tarkime, motina įpratusi viską kontroliuoti jūsų gyvenime. Jūs imate jai aiškinti, kad jums nereikia jos nurodymų, o kai prireiks jos vertingo patarimo, pačios paklausite. Ir ji įsižeidžia! Ji nuoširdžiai jaučiasi nereikalinga, atstumta. Ima vaidinti aukos vaidmenį, sukeldama jums kaltės jausmą.

Ginant asmenines ribas, negali būti visiems gerai. Motina per tiek metų įprato sėdėti jums ant sprandų, o jūs prašote jos nulipti. Kam gali tai patikti? Bus paleisti į darbą įvairios manipuliavimo priemonės: nesveika širdis, frazės apie tai, kad esate nedėkinga dukra.

Būtent troškimas, kad visiems būtų gerai, ir verčia daugumą iš jūsų, kad nepastatytumėte mamos į vietą, neatsiliepti į jos skambučius, jeigu ji skambina po dešimt kartų per dieną, atimti iš jos raktus nuo savo buto, jeigu ji užeina neatsiklaususi, o į jos įžeidinėjimus pasakyti, kad atidžiau parinktų žodžius, jeigu ji nori jus matyti.

O kaip sekasi jums? Ar pavyksta apginti savo asmenines ribas?



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *