Visi norime kažką pasiekti. Tačiau liūdna tiesa yra ta, kad pasaulyje gausu iššvaistytų talentų ir neišnaudotų galimybių.
Dar liūdniau yra tai, kad dažnai patys sau trukdome. Gera (o gal ir bloga) žinia ta, kad tai priklauso nuo jūsų. Taigi, jei tikrai norite, kad gyvenime jums sektųsi, pradėkite sakyti „ne” šiems 6 dalykams.
1) Nepagrįsti reikalavimai jūsų laikui ir energijai
Pažvelkite į tai taip:
Kiekvienam dalykui, kuriam gyvenime sakote „taip”, reikia pasakyti „ne”. Kodėl? Nes, nepaisant to, ką kas nors sako, negalite „turėti visko”.
Per dieną turime ribotą valandų skaičių. Esame tik vienas žmogus, o kai bandome pernelyg plačiai save išskleisti, esame pakeliui į perdegimą. Gyvenimas iš tikrųjų yra susijęs su prioritetais.
Tai reiškia, kad, užuot stengęsi sutalpinti į save vis daugiau ir daugiau, turime rinktis. Jei norime, kad mums pasisektų, turime sutelkti savo energiją į tai, kas svarbiausia. Dažnai tai reiškia, kad reikia atsisakyti ne tokių svarbių dalykų.
Tai gali būti tam tikra veikla, planai ar net žmonės. Ko dabar labiausiai norite savo gyvenime? Būtent tam turėtumėte skirti didžiąją dalį savo energijos.
Jei pastebite, kad tai atidedate į antrą planą, nes jūsų kalendorius ir taip pilnas 1001 smulkmenos, – vadinasi, laikas imtis pokyčių. Vieno turtingiausių planetos žmonių Warreno Buffeto žodžiais tariant:
Sėkmingi žmonės nuo tikrai sėkmingų skiriasi tuo, kad tikrai sėkmingi žmonės beveik viskam sako „ne”. Jei jūsų prašo prisijungti prie jūsų vaiko mokyklos valdybos, o jūs neturite laiko ar noro – atsisakykite.
Jei jus pakviečia išgerti su draugais, o jūs mieliau liktumėte namie ir ilsėtumėtės – pasakykite ne. Jei jus pakviečia kandidatuoti į darbą, kuris jums neatrodo tinkamas – atsisakykite.
Taip gerai išmokite sakyti „ne”, kad be vargo pradėsite teikti pirmenybę savo poreikiams.
2) Kitų lūkesčiai
Iš pirmo žvilgsnio mintis, kad svarbiausia – savanaudiška, gali atrodyti savanaudiška. Gali atrodyti, kad tiesiog elgiatės rūpestingai, bet jei nesate atsargūs, galiausiai pradedate gyventi dėl kitų žmonių.
Žinau, kad tam tikra prasme svarbu, ką apie jus mano tėvai, bendraamžiai ir visuomenė. Tačiau esmė yra tokia:
Tai jūsų gyvenimas ir jūs turite nuspręsti, kaip jį gyventi. Išsilaisvinti nuo lūkesčių svorio ne visada lengva. Tačiau turime pakankamai pasitikėti savimi, kad galėtume save paremti.
Neleiskite, kad kitų nuomonė ir smerkiančios kalbos jus stabdytų. Vis dėlto kartais pastebime, kad pats neigiamiausias balsas yra tas, kuris sklinda iš vidaus.
Kaip ir kitų lūkesčiai, taip ir mes negalime leisti, kad tai mus išmuštų iš vėžių – tai veda mane prie kito punkto.
3) Tas balselis galvoje, kuris liepia laukti geresnio laiko
Deja, turiu pasakyti, kad tai ne tavo draugas. Tas balselis yra baimė ir jis sako tuos dalykus, kad laikytų tave įstrigusį. Jo ketinimai yra geri. Jis tiki, kad esate saugesni, kai viskas lieka taip pat. Juk pokyčiai gąsdina, nes jie atneša nežinomybę.
Tačiau jis taip pat manipuliuoja. Ji bando įkalbėti jus manyti, kad „vieną dieną” įgyvendinsite visus dalykus, kuriuos norite padaryti. Slapta tas neigiamas vidinis kritikas žino, kad nuolat vis atidėliosite.
Štai kokia yra apgailėtina tiesa apie tai, kad turime pradėti įgyvendinti savo planus:
Niekada nesijaučiame visiškai pasiruošę. Visada bus šiek tiek baugu. Tiesiog pasistenkite tuos nervus paversti jauduliu. Įdomu tai, kad kūnas negali atskirti šių dviejų emocijų.
Turime priimti augimo mąstyseną, kuri tiki, kad visko, ko nežinome, galime išmokti pakeliui. Turime puoselėti optimistinį požiūrį ir stebėti visas neigiamas mintis, kurios neabejotinai kils pakeliui.
Jei nepripažinsime, kad laikas yra dabar, lauksime visą gyvenimą ir niekada nepradėsime. Tikėjimas tuo balsu, kuris sako „ne dabar, gal vėliau”, veda tik prie vilkinimo taktikos, kaip pamatysime toliau.
4) Leidimas atidėlioti ir užvaldyti save
Pasiekti sėkmę bet kokioje srityje yra procesas. Tačiau iš vietos, kurioje stovime, tai dažnai gali atrodyti kaip didžiulis šuolis. Apsižvalgome, kur esame dabar, tada svarstome, kur norime būti. Kelionė tarp šių dviejų tikslų staiga gali pasirodyti neįveikiama.
Todėl natūralu, kad nesiryžtame pradėti. Būtent tada didžiulė įtampa gali paskatinti atidėliojimą. Tačiau viską suskirstyti (tiek mintimis, tiek praktiškai) į nedidelius gabalėlius gali būti labai svarbu.
Neprivalome visko daryti iš karto, darykime tai po vieną žingsnį. Neužbėkite per daug į priekį, sutelkite dėmesį į dabartį ir paklauskite, ką pirmiausia turite padaryti. Tada galėsite galvoti apie kitą mažą žingsnelį, kurį reikia žengti.
Pasistenkite sumažinti spaudimą pasitelkdami savo smalsumą. Žiūrėkite į savo ambicijas kaip į žaismingą dalyką, kurį galima toliau tyrinėti, o ne kaip į naštą. Pasižadėkite sau pabandyti ir tiesiog pažiūrėti, kur tai nuves. Nes jei norite, kad gyvenimas būtų nuotykis, tai reiškia, kad reikia palikti komforto zoną.
5) Mažiausio pasipriešinimo kelias
Norėčiau aiškiai pasakyti, kad aš esu už tai, kad gyvenime reikia eiti pasroviui. Nemanau, kad sėkmė reiškia pasipriešinimą. Tiesą sakant, norint ko nors pasiekti, svarbiausia yra susitaikymas ir gebėjimas prisitaikyti.
Tačiau taip pat negalime stengtis išvengti visų sunkumų. Turime išmokti susidurti su jais akis į akį. Jei ieškote lengvo gyvenimo, gali būti, kad praleisite daugelį jo teikiamų turtų.
Pažvelkite į tai taip:
Sakoma, kad geriau mylėti ir pralaimėti, negu niekada nemylėti, tiesa? Taip yra todėl, kad, nepaisant skausmo ir sielvarto, kurį išgyvename ką nors praradę, bent jau pajutome tikro ryšio šilumą.
Yra neišvengiamas gyvenimo dvilypumas, dėl kurio kartais geriausi dalykai neatsiejami nuo sunkiausių. Toks yra kompromisas. Žaisti saugiai reiškia prarasti viską.
Kartais turime būti pakankamai drąsūs, kad pasirinktume mums geriausią kelią, kuris ne visada gali būti pats lengviausias. Bet ne per greitai, būkite atsargūs, kad neišklystumėte visiškai klaidingu keliu…
6) Kvailių auksas
Kaip jums atrodo sėkmė? Kaip ją jaučiate? Tai esminiai klausimai, kuriuos turime užduoti sau prieš imdamiesi bet kokių tikslų ir ambicijų. Vieno sėkmės apibrėžimo nėra ir niekada neturėtumėte remtis kieno nors kito idėjomis, kad suformuotumėte savąją.
Gyvenime jaučiuosi sėkmingas, nes palaikau santykius su žmogumi, kurį myliu ir vertinu, turiu patogius namus, kuriuose jaučiuosi saugus, ir dirbu darbą, kuris man atrodo prasmingas.
Jokių kvailysčių – tikrai nesijaučiu, kad man reikia milijonų banke ar nuolatinių pagyrų ir pagyrimų, kad jausčiausi esąs „kažkas”. Tai nereiškia, kad pinigai ar pripažinimas yra kažkas blogo. Tiesiog noriu pasakyti, kad žinau savo vertybes ir su jomis derinu savo sėkmės viziją.
Jei to nepadarysite, gali būti, kad viskas, ką pasieksite, atrodys tuščia. Nes galime klaidingai manyti, kad tam tikri išoriniai sėkmės matai – valdžia, statusas, šlovė, turtai ir t. t. – yra viskas ir viskas.
Tačiau jei jie nebus paremti jūsų pačių pagrindinių vertybių turiniu, tikėtina, kad jie nesuteiks jums ilgalaikio pasitenkinimo, kurio tikėjotės. Randy Pauscho žodžiais iš knygos „Paskutinė paskaita” (The Last Lecture):
„Ar laiką skiriate teisingiems dalykams? Nes laikas yra viskas, ką turite.”