Kelios tėvų direktyvos, jų prasmė ir įtaka vaikams

„Negyvenk”. Tėvai vaiką „sunaikina”: „Žiūrėti į tave negaliu”, „Man nereikia tokio blogo berniuko”, „Kaip aš nuo tavęs pavargau”. Užslėpta prasmė: šitaip lengviau valdyti, kadangi vaikui suformuojamas kaltės jausmas, jis nuoširdžiai tiki, kad tapo problemų šaltiniu ir priežastimi. Direktyva absoliučiai destruktyvi. Vaikui augant, kaltės jausmas stiprėja, dėl ko suaugusiems lengva juo manipuliuoti. Vaikas pasidaro išvadą: „Geriau manęs nebūtų”.

„Nebūk vaikas”. Dažniausiai pasitaikanti tėvų frazė: „Elgiesi kaip mažas!” Pabrėžiama, kad vaikiškas elgesys yra blogis, o elgtis kaip suaugusiam – gėris. Direktyva suformuoja visą eilę kompleksų, kaip taisyklė – vyresniems vaikams šeimoje, o taip pat vienturčiams. Pavyzdžiui, vieninteliam vienišos motinos sūnui sakoma: „Greičiau tu užaugtum!” Suaugę, tokie žmonės prisiima sau pernelyg daug įsipareigojimų, iškyla sunkumų bendraujant su savais vaikais, kadangi jiems lengviau įtraukti vaikus į savo reikalus ir darbus, negu suprasti vaikišką pasaulį.

„Negalvok”. Dažniausiai sutinkama suaugusiųjų frazė: „Daryk, kaip pasakiau!” Arba: „Neišsigalvok!” „Aš geriau žinau, ką reikia daryti!” Vaikai pradeda nebetikėti savo protiniais sugebėjimais, jaučiasi intelektualiai ištuštėję.

„Nejausk”. Šioje sferoje yra du programavimo variantai. Pirmasis susijęs su jausmais. Pavyzdžiui: „Kaip tau ne gėda bijoti šuniuko?”, „Kaip tu gali pykti ant tėčio?” Tokios emocijos kaip pyktis, baimė, nuoskauda yra paprasčiausiai uždraudžiamos. Tai pažeidžia asmenybės vidinę harmoniją, vėliau tasai žmogus nesugebės žodžiais išreikšti, ką jaučia. Antrasis variantas susijęs su pojūčiais. Pavyzdžiui: „Baisaus čia daikto – nukritai, nusibrozdinai”. Tėvai ignoruoja fizinį skausmą, vaiko pojūčius, dėl ko ateityje suaugęs žmogus nebesijaus saugus.

„Nesiek sėkmės”. Dažniausiai pasitaikančios tėvų frazės: „Tau vis tiek nieko nesigaus” ir panašiai. Vaikas darbštus, stropus, tačiau visus savo pasiekimus laiko nepelnytais.

„Nebūk lyderis”. Dažniausiai sutinkama tėvų frazė: „Neišsiskirk, būk kaip visi”. Šiuo atveju tėvai greičiausiai patys turi labai žemą savivertę ir bijo, kad vaikui ims pavydėti bendraamžiai, arba jo nemylės.

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *