Psichologinė prievarta santykiuose. Požymiai

Smurtiniai santykiai gali būti su bet kuo: su sutuoktiniu, partneriu, draugais, tėvais ar vaikais. Jų esmė ta, kad vienam žmogui komfortiška gyventi kito žmogaus sąskaita, o prievartos auka kankinasi ir nežino, kaip išeiti iš destruktyvių santykių. Bėda ta, kad smurtautojo negalima atpažinti iš karto, juk žmonės į mūsų gyvenimą neateina su žodžiais: „Labas, aš noriu būti su tavimi, kad išsiurbčiau iš tavęs energiją ir įsitvirtinčiau tavo sąskaita“.

Tačiau jau ankstyvose santykių stadijose įmanoma atpažinti smurto požymius. Yra keletas ženklų, į kuriuos derėtų atkreipti dėmesį:

Emocinės sūpuoklės

Iš pradžių jaučiate, kad žmogus jumis labai domisi, o paskui staiga susiduriate su netikėtu šalčiu. Praeina kiek laiko ir žmogus vėl jūsų siekia. Tai – sąmoninga taktika, kuria smurtautojas įklampina auką į emocinę priklausomybę. Kuo ilgiau šie santykiai tęsis, tuo mažiau gerų momentų beliks, tačiau jūs negalėsite palikti savo partnerio, prisimindami, kaip viskas buvo puiku „tada”.

Nestabilumas

Jei žmogus dažnai keičia sprendimus, susijusius su jūsų santykiais (pavyzdžiui, tai siūlo susituokti, tai sako, kad „pas mus viskas nerimta“), neplanuoja ateities ir nuolat laiko jus emocinėje įtampoje – greičiausiai jis ir neturi tikslo užmegzti su jumis tvirtų ir laimingų santykių. Jeigu jaučiate, kad partneris daug kalba ir nieko nedaro – tai irgi nerimą keliantis nestabilumo signalas.

Kritika ir žeminimas (netgi juokais)

Jei partneris visą laiką jumis nepatenkintas ir svaido užuominas (ar tiesiai kalba) apie jūsų trūkumus, būtina išsiaiškinti, ko jis siekia. Jei jis dalina sveikas rekomendacijas ir nori kartu su jumis spręsti problemas, viskas gerai. Tačiau jeigu jaučiate, kad partneris nemato nė vienos geros jūsų savybės, reiškia, jis sąmoningai formuoja jums kompleksus.

Apribojimai, nesveikas pavydas ir grasinimai

Deja, tokie „pavojaus skambučiai“ iš pradžių atrodo nekenksmingi: pavyzdžiui, partneris prašo atsisakyti susitikti su draugais ar pakeisti aprangos stilių. Toliau bus tik blogiau. Laikui bėgant galite pastebėti, kad visiškai pajungėte savo gyvenimą kitam asmeniui ir iš to nesulaukėte jokio teigiamo efekto.

Fizinis smurtas

Labiausiai nerimą keliantis smurto ženklas. Jei partneris/partnerė leido sau pakelti prieš jus ranką, anksčiau ar vėliau tai pasikartos. Smurtas – tai nusikaltimas, nuo kurio teisėsaugos institucijos, deja, ne visada gali mus apsaugoti (ypač kai kalbama apie smurtą šeimoje). Nuo žmonių, kurie sau tai leidžia, reikia kuo greičiau atsiriboti.

Jei pastebėjote šiuos ženklus santykiuose su savo partneriu, draugais ar tėvais, pasikalbėkite su jais apie tai. Paaiškinkite, kodėl jaučiatės nekomfortiškai ir baiminatės dėl savo ateities. Galite sulaukti teigiamos reakcijos, žmogus pradeda dirbti su savimi ir jūsų santykiais, o galite susidurti su negatyvu ar gazlaitingu (jus ims įtikinėti, kad patys visa tai išsigalvojote) – tokiais atvejais belieka palikti smurtautoją ir gyventi savo gyvenimą, nes toliau bus tik blogiau.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *