Sunku rytais atsikelti iš lovos? Priežastis gali būti rimta

Turbūt kiekvienas žmogus bent kelis kartus yra patyręs tokias būsenas, kai ryte sunku keltis iš šiltos lovos. Norime ilgiau pamiegoti arba tiesiog pagulėti po šilta antklode. Gerai, jei taip nutinka retkarčiais ir jei vis dar yra pakankamai motyvacijos atsistoti ir pradėti naują gyvenimo dieną.

Tačiau pasitaiko ir sunkesnių nenoro keltis iš lovos atvejų, kurie net turi specialius mokslinius pavadinimus.

DISANIJA

Disanija – būsena, kai labai sunku prisiversti atsikelti ryte. Pastebėjus disanijos požymius savo ar artimųjų elgsenoje, reikėtų į tai pažiūrėti rimtai, nes nors disanija oficialiai nelaikoma liga, užsitęsusios jos apraiškos gali nurodyti gretutinę depresiją ar lėtinį nuovargį.

Disanija taip pat gali būti susijusi su uždelsto miego fazės sindromu (vėlyvo miego sindromu), lėtiniu cirkadinio ritmo sutrikimu, dėl kurio žmogui sunku anksti užmigti ir anksti pabusti.

Norint pašalinti disanijos apraiškas, verta išanalizuoti, ar sunkumas keltis ryte nėra elementaraus dienos režimo pažeidimo, netinkamos mitybos, per didelio emocinio streso pasekmė. Jei taip, tada turėtumėte tiesiog atidžiau pažvelgti į savo gyvenimą ir kasdienybę.

Disaniją reikėtų skirti nuo kito simptomo – klinomanijos. Tai artimas, bet šiek tiek kitoks sutrikimas, nors klinomanijos simptomai panašūs į dizanijos požymius.

KLINOMANIJA

Tai, kad kartais norime likti gulėti lovoje ar tingime keltis, dar nereiškia, kad turime kokį nors sutrikimą Tai yra gana normalu, ypač mūsų visuomenėje. Spartus ir įtemptas gyvenimo tempas lemia dažną nuovargį, neretai trūksta miego, todėl ir nebūna jėgų keltis.

Problema kyla tada, kai noras pagulėti lovoje rytais tampa manija. Dėl to kenčia darbas, socialinis ar šeimyninis gyvenimas.

Dažniausi klinomanijos kamuojamo žmogaus simptomai yra tokie:

*Laisvalaikis ir poilsis apsiriboja nuolatiniu gulėjimu lovoje. Žmogus nebendrauja su draugais ir neturi jokių planų. Visą dieną praleidžia lovoje nesikeldamas, išskyrus tada, kai reikia patenkinti fiziologinius poreikius.

*Dažnai keičiasi nuotaikos. Jis jaučiasi liūdnas ar nusiminęs, kai jį aplanko giminaitis arba kai saulėta diena. Ir atvirkščiai, džiaugiasi kai turi kokį nors pasiteisinimą likti namuose ir gulėti lovoje, pavyzdžiui, kai sninga ar automobilis būna sugedęs.

*Žmogus pamilsta savo lovą, pagalves, pagalvėles, antklodes, lovatieses. Ir negali išsivaduoti nuo noro gulėti savo pataluose.

*Kiekvieną kartą, kai bando išlipti iš lovos, pajunta tam tikrą gravitaciją, kuri jį traukia atgal ir neleidžia pakilti. Atrodo, kad valia yra palaužta.

*Gulėjimas lovoje sukelia stiprų jaukumo, komforto jausmą. Kiekvieną kartą atsigulus smegenys ima gaminti dopaminą ir kitas medžiagas, kurios sukelia malonumo pojūtį.

*Liūdesys ir motyvacijos stoka: žmogus pradeda suvokti išorinį pasaulį kaip priešišką jam.

*Kaltės jausmas dėl to, kad nuolat guli lovoje, užuot vykdęs kasdienio gyvenimo įsipareigojimus, dar labiau sustiprina slogią nuotaiką.

*Socialinė izoliacija: gyvenimo kokybė blogėja dėl to, kad žmogus per daug laiko praleidžia lovoje. Smarkiai nukenčia socialiniai santykiai ir darbas. Stiprėja vienišumo jausmas. Žmogui atrodo, kad niekas jo nesupranta.

Kaip ir kitų nerimo sutrikimų atvejais, sergančiam klinomanija reikalinga psichoterapeuto pagalba. Pastebėję savyje minėtus simptomus, nedelskite ir kreipkitės į specialistą.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *