Nauju tyrimu, atliktu žurnale ,,New England Journal of Medicine”, nustatyta, kad kavos mėgėjai yra linkę kasdien nueiti daugiau žingsnių ir mažiau miegoti.
Taip gali būti dėl kavos sukeliamų ankstyvųjų skilvelių susitraukimų, dėl kurių atsiranda daugiau energijos, todėl lengviau nueiti papildomus žingsnius.
Ankstesniuose tyrimuose ilgai buvo diskutuojama apie teigiamus ir neigiamus kofeino rezultatus, pažymint, kad asmenims, turintiems širdies sutrikimų, vertėtų apriboti kavos vartojimą.
Nors buvo daug teiginių apie tai, kaip kava gali būti naudinga ir neigiamai paveikti žmonių sveikatą, nedidelis tyrimas, paskelbtas žurnale ,,New England Journal of Medicine”, rodo, kad vartojant mėgstamą kapučino ar latte kavą yra ir teigiamų, ir neigiamų pusių.
Tyrėjai nustatė, kad žmonės, kurie reguliariai geria kavą, galiausiai nueina vidutiniškai daugiau žingsnių, konkrečiai 1 000 papildomų žingsnių per dieną, palyginti su tais, kurie kavos negeria.
Kita vertus, tyrimas parodė, kad kavos mėgėjai naktimis, kai gėrė kavą, prarado apie 36 minutes miego – ir kuo daugiau kavos jie gėrė, tuo daugiau miego prarado.
Kavos vartojimo poveikis bendrai sveikatai
Siekdami geriau suprasti tiesioginį kavos vartojimo poveikį sveikatai, gydytojas Marcusas ir jo kolegos surinko 100 sveikų vyrų ir moterų iš San Francisko apylinkių, kuriems vidutiniškai buvo apie 39 metus.
Dalyviai nešiojo išmaniuosius laikrodžius, kurie sekė jų nueitus žingsnius ir miegą, nuolatinį gliukozės monitorių, kuris sekė cukraus kiekį kraujyje, ir elektrokardiogramos (EKG) prietaisus, kurie sekė jų širdies ritmą.
Visiems dalyviams atsitiktine tvarka buvo paskirta dvi dienas gerti tiek kavos, kiek jie nori, o paskui dvi dienas nevartoti kofeino.
Šios užduotys tęsėsi dvi savaites, tačiau nė vienas iš dalyvių nevartojo kavos ar susilaikė nuo jos ilgiau nei dvi dienas.
Tyrėjai nustatė, kad kai dalyviai vartojo kavą, jie nuėjo vidutiniškai 1058 žingsniais daugiau nei tomis dienomis, kai kavos negėrė. Tačiau tomis dienomis taip pat sutriko jų miegas ir jie prarado apie 36 minutes miego laiko.
Daktaras Markusas paaiškino, kad jie taip pat nustatė, jog kava gali turėti įtakos ir širdžiai.
Tomis dienomis, kai dalyviai per dieną išgerdavo daugiau nei vieną puodelį kavos, jiems 50 % dažniau pasireikšdavo ankstyvieji skilvelių susitraukimai (PVC), t. y. papildomi širdies susitraukimai, prasidedantys vienoje iš dviejų apatinių širdies pumpavimo kamerų, dar vadinamų skilveliais.
Tiek atsitiktinės atrankos būdu paskirta vartoti kavą, tiek suvartotos kavos kiekis buvo susijęs su dažnesniais priešlaikiniais skilvelių susitraukimais.
To priežastis galbūt susijusi su dalyvių genetika ir tuo, kaip greitai jie sugebėjo metabolizuoti arba įsisavinti kofeiną.
Kiti ekspertai pažymi, kad per didelis kofeino kiekis gali kelti nerimą tiems, kurie turi širdies sutrikimų ar problemų, nes dėl stimuliuojančio didelio kofeino kiekio vartojimo poveikio širdis gali plakti dar greičiau.
Ryšys tarp kavos, fizinių pratimų ir miego
Viena iš galimų priežasčių, kodėl kava gali turėti įtakos žmogaus gebėjimui miegoti, yra ta, kad kofeinas greitai pasisavinamas visame organizme, įskaitant smegenis. Dėl to žmonės gali jaustis budresni ir žvalesni.
Dr. Amanas paaiškino, kad kai organizmas absorbuoja kofeiną, jis gali užblokuoti adenozino receptorius, kurie yra miegą skatinančios cheminės medžiagos, gaminamos smegenyse, kai esame budrūs.
Kuo ilgiau esame budrūs, tuo daugiau adenozino susikaupia ir tuo mieguistesni galime tapti, tačiau vartojant kofeiną jis gali blokuoti šį procesą ir sutrikdyti bendrą miegą.
Viename 2013 m. atliktame tyrime nustatyta, kad 400 mg kofeino, išgerto likus 0, 3 arba 6 valandoms iki miego, labai sutrikdo miegą. Be to, kavos vartojimas likus 6 valandoms iki miego taip pat sutrumpino miegą daugiau nei 1 valanda.
Dr. Skopickis pažymėjo, kad kofeinas gali padidinti energiją, taip pat ištvermę ir raumenų susitraukimą, o tai yra galimas paaiškinimas, kodėl tyrimo dalyviai, kurie vartojo kavą, per dieną nuėjo daugiau žingsnių, palyginti su tais, kurie kavos visai nevartojo.
Jis priduria, kad kava taip pat gali sumažinti žmogaus suvokimą, kiek pastangų jis iš tikrųjų įdeda sportuodamas.
Daugelis sportininkų vartoja kofeiną, kad pagerintų savo fizinio krūvio toleranciją.
Kofeinas taip pat pagerina riebalų naudojimą kaip degalus fizinio krūvio metu, o tai gali būti naudinga ištvermės sportininkams.
Taupydami organizmą, kuris naudoja savo atsargų cukrų – glikogeną, sportininkai gali ilgiau išlaikyti energijos lygį ir atitolinti nuovargio atsiradimą.
Dr. Marcusas paaiškino, kad nors jie nežino tikslių priežasčių, kodėl veikiami kavos žmonės nuėjo daugiau žingsnių, ankstesni tyrimai rodo, kad kofeinas gali padidinti fizinį pajėgumą, todėl išgėrus kavos sportuoti tampa lengviau.
Be to kofeinas turi aktyvinantį poveikį centrinei nervų sistemai, o tai galėjo prisidėti prie didesnės motyvacijos užsiimti fizine veikla.
Tačiau daktaras Skopickis ir daktaras Marcusas sutiko, kad reikia atlikti daugiau tyrimų, siekiant nustatyti kavos poveikį miegui ir fiziniams pratimams ir kada su kava susijęs fizinis aktyvumas gali lemti geresnę sveikatą.
Kiek kavos turėčiau suvartoti per dieną?
Maisto ir vaistų administracija teigia, kad iki 400 miligramų kavos per dieną – maždaug keturi/penki puodeliai kavos – yra saugu sveikiems suaugusiems žmonėms.
Administracija teigia, kad šis kiekis paprastai nėra susijęs su pavojingu ar neigiamu poveikiu, tačiau tai, kiek kavos suvartosite, priklausys nuo jūsų jautrumo ir reakcijos į kofeiną, taip pat nuo to, kaip greitai galite jį metabolizuoti arba suskaidyti.
Kofeino vartojimo mažinimas
Nepaisant tyrimo išvadų, daktaras Amanas patikslino, kad nėra galutinio ar aiškaus atsakymo, ar žmonės turėtų gerti daugiau kavos, ar jos kiekį sumažinti.
Apsisprendimas daryti viena ar kita priklausys nuo jūsų gyvenimo būdo, sveikatos būklės ir patirties ar tolerancijos kavai.
Pavyzdžiui, žmonėms, kurie kovoja su nemiga ar turi kitų miego sutrikimų, gali būti naudinga sumažinti kavos vartojimą arba visiškai jos atsisakyti.
Kita vertus, jei paprastai neturite miego problemų, bet esate linkę daugiau sėdėti, kavos vartojimas gali suteikti daugiau energijos ir galbūt paskatinti fizinį aktyvumą.