Kaip susidoroti su savo jausmais, jei tavo šeimoje girtaujama?

Originalas

„Kartais mano tėtis gali būti pats geriausias tėtis pasaulyje, o kartais jis tampa bjauriu, bauginančiu tipu“. Tai mergaitės, kurios tėtis per dažnai vartoja alkoholį, žodžiai. Ką daryti, jei esi tokioje pačioje situacijoje? O gal nujauti, kad tavo draugas ar draugė yra panašioje padėtyje? Jei taip, tikiuosi, kad šiame straipsnyje rasi atsakymus, kurių šiuo metu ieškai.

Svarbu suprasti, kad tokių vaikų, kurių tėvai girtauja Lietuvoje ir pasaulyje yra labai daug. Tokios situacijos vaikams kelia labai blogas emocijas, verčia blogai jaustis, gyventi strese. Kai esi sunkioje situacijoje ir matai savo artimuosius apsvaigusius nuo alkoholio, nesivaldančius sunku įžvelgti kažką gero. Tačiau yra būtų kaip padėti sau ir kitiems. Tad nenuleisk rankų ir nepasiduok!

Kaip jaučiasi vaikai, kurių tėvai kenčia nuo alkoholizmo?

„Aš jaučiuosi sutrikęs“

Vaikus trikdo skirtingi patiriami jausmai. Dažniausiai vaikai myli savo tėvus. Tačiau šiems per daug išgėrus, vaikai juos mato agresyvius, nešvankiai kalbančius, kvailai besielgiančius. Tai gąsdina. Net ir tuo atveju, kai per daug išgėrę tėvai yra draugiški, nemalonu juos matyti negalinčius kontroliuoti savęs ir dėl to vaikai gali jaustis nusivylę.

Mažamečiams ir paaugliams gali būti sunku suvokti savo jausmus. Gali kilti klausimas, ar aš galiu mylėti žmogų, kuris su manimi kartais yra agresyvus ir nemalonus?

Susidoroti su kylančiais jausmais gali būti sunkus uždavinys. Tokiose situacijose gali atsirasti bejėgystės jausmas, nerimas, depresyvumas.

Patarimas

Prisimink: tavo tėvai ir jų elgesys išgėrus yra du skirtingi dalykai.

Tu gali mylėti savo tėvus ir nekęsti jų gėrimo. Tai gali padėti galvoti, kad alkoholizmas yra liga, o ne jų laisvas pasirinkimas. Jie negali to taip lengvai kontroliuoti.

„Aš jaučiu, kad niekam nerūpiu!“

Kai žmonės patenka į alkoholizmo liūną jų poreikis išgerti pasidaro stipresnis už viską aplinkui. Dažnai jie negali savęs kontroliuoti. Dėl to jų vaikai negauna daiktų, kurių nori gauti iš savo tėvų. Vaikus tai piktina ir liūdina, nes atrodo, kad alkoholis yra svarbesnis už juos. Kartais pasijunti tokiu bejėgiu, nes suvoki, kad dėl tavęs tėtis ar mama nemes gerti.

Patarimas

Žinok, kad tu esi labai svarbus.

Kartais labai sunku būti namuose, kuriuose tėvai nekreipia į tave dėmesio, nepaiso tavo poreikių, pamiršta, tai kas tau yra svarbu. Tačiau reikia suprasti, kad tu esi toks pat svarbus žmogus, kaip ir visi kiti ir tavo laimė ir saugumas taip pat yra labai, labai svarbūs. Reikia ieškoti palaikymo iš šalies. (Draugų palaikymas, mokytojų palaikymas, dienos centro darbuotojų palaikymas ar kt.).

Aš jaučiuosi blogesnis už visus kitus, nes mano tėvai girtauja.

Vaikai dėl tėvų girtavimo dažnai jaučia, kad visi aplinkui juos yra „normalūs“, tik ne jie. Jie mano, kad tik jie vieni turi tokią problemą. Tokį neigiamą jausmą gali sustiprinti manymas, kad jų šeimų gyvenimas visiškai skiriasi nuo „normalių“ šeimų gyvenimo. Gal dėl to jie jaučiasi izoliuoti, vieniški ir gėdijasi savęs. Dažnai šiuos jausmus sustiprina bendraklasių ir kitų nejautrių vaikų patyčios.

Patarimas

Prisimink: tu ne vienas perėjęs tokį sunkų kelią.

Tūkstančiai žmonių Lietuvoje yra susidūrę su artimųjų girtavimu. Dauguma žmonių tai laiko paslaptyje, nes taip pat jaučiasi blogai. Kadangi visi tai laiko paslaptyje ir susiformuoja jausmas, kad esi vienas. Suprasti ir priimti tokią tiesą gali padėti dalyvavimas jaunimo grupėse, kuriose dalyvauja ir panašia patirtimi dalijasi jauni žmonės susiduriantys su šia problema. Tokios grupės gali tau padėti pasijusti ne tokiu vienišu/vieniška.

„Būti su žmonėmis, kurie perėjo panašias patirtis ir įveikė panašius iššūkius, yra gera. Čia gali atsiskleisti, nes šie žmonės supranta tave geriau nei tavo draugai neturėję panašių problemų.“

„Man gėda“

“Aš supratau, kad mano tėtis yra kitoks…dėl to mūsų šeima, rodos, turi gėdingą paslaptį, apie kurią nėra leista kalbėti.”

Gėda gali apimti dėl netinkamų tėvų veiksmų. Gali būti baisu artimai susidraugauti su kitais žmonėmis, nes nesinori, kad nauji draugai sužinotų apie alkoholizmo problemą. Tokie vaikai dažnai vengia parsivesti draugus į savo namus, nes bijo, kad tėvai gali pasakyti ar padaryti kažką gėdingo. Vengiant susirasti artimų draugų, vaikai pasijunta vieniši.

Patarimas

Nesigėdink!

Labai natūralu gėdintis dėl alkoholizmo artimoje aplinkoje, tačiau pasistenk to jausmo atsikratyti. Tu esi atskira auganti asmenybė, kuriai nereikia jausti gėdos dėl kitų žmonių veiksmų ir poelgių. Pasistenk išlaikyti savo orumą. Nenusisuk ir palaikyk ryšį su savo draugais, eik į tau malonias veiklas. Jei turi draugų, kuriais gali pasitikėti, nebijok atskleisti savo problemų, taip jie galės tave geriau suprasti, o jei jie nusisuks, reiškia jie dar per mažai subrendę ir nesupranta, kaip svarbu padėti draugams.

„Aš jaučiu kaltę“

Labai dažnai vaikai dėl tėvų problemų pradeda kaltinti save. Vaikai dažnai įsitikinę, kad jai jie būtų kitokie, geresni, tėvai neturėtų problemų.

Patarimas

Prisimink: tėvų alkoholizmas turi mažai ką bendro su tavimi.

Nereikia jausti kaltės dėl kito žmogau girtuoklevimo, tai vyksta ne dėl tavo kaltės. Tu esi dėl tokios situacijos nekaltas net ir tuo atveju, kai tėvai ar kiti asmenys tave kaltina prisidedant prie to.

Jei žmogus turi gėrimo problemų, tai yra jo problema. Tai visai nesusiję su tavo elgesiu ar su tuo, kas tu esi.

„Aš esu išsigandęs“

Girtumas žmones dažnai paverčia agresyviais ir piktais. Tai gali labai išgąsdinti ir sukelti daug nerimo. Vaikai gali bijoti dėl savo pačių ir kitų šeimos narių saugumo. Jie nežino, ko laukti namuose. Tokiu atveju norisi pasislėpti savo kambaryje arba pabėgti.

Patarimas

Prisimink: tu nusipelnei jaustis saugiu ir apsaugotu.

Jei nesijauti saugus namuose, pabandyk pasakyti suaugusiems: pirmiausia tėvams, tetoms, dėdėms, kitiems šeimos nariams, mokytojams ar kitiems artimiems suaugusiems. Jei tai įmanoma, paprašyk suaugusių savo šeimos narių, šį girtą, piktą žmogų laikyti kuo toliau nuo tavęs.

Jei tu ar kitas šeimos narys yra pavojuje skambink pagalbos telefonu 112 arba į vaikų liniją 116111.

„Aš esu susirūpinęs“

Jei tavo tėvai geria per daug alkoholio, tu greičiausiai jauti nerimą dėl skirtingų dalykų.

Jaudiniesi dėl ateities – kas atsitiks su tavimi ir tavo šeima.

Jaudiniesi dėl savo šeimos nario, kuris geria, ypač jei jis yra linkęs rizikuoti ir prisišaukti pavojus.

Taip pat gali būti, kad prisiimi atsakomybes, kurios tau nepriklauso: darbus namuose, maisto gaminimą, mažesnių brolių ir seserų priežiūrą.

Gali būti, kad tu turi rūpintis ir savo alkoholikais tėvais.

Patarimas

Prisimink: tau nereikia su viskuo sutvarkyti vienam.

Laikyti savyje visas šias neigiamas emocijas yra pavojinga, nes tai gali tave priversti jaustis labai blogai. Dėl to tau gali skaudėti galvą ar pilvą, kankinti nemiga. Jei tavo tėvai tavęs nepalaiko, ieškok palaikymo kitur, kad galėtum pasidalinti savo nerimu ir gauti patarimų. Ir sužinoti kaip su tuo susidoroti.

„Aš jaučiuosi bejėgis“

Kai reikalai namuose klostosi ne taip kaip norėtūsi ir tu matai savo tėvus kamuojantis alkoholizme, yra natūralu norėti pakeisti situaciją. Tačiau, jei niekas nesikeičia, kad ir kaip stengtumeis, dažniausiai pasijunti bejėgis.

Patarimas

Prisimink: tu negali kontroliuoti gėrimo, tačiau tu gali pabandyti su tuo geriau susitvarkyti. Yra dalykų, kuriuos tu gali kontroliuoti savo gyvenime, pavyzdžiui, gali padėti sau ištverti ir išgyventi tokioje situacijoje.

Pasipasakok tiems, kuriais pasitiki, praleisk daugiau laiko saugioje aplinkoje su savo draugais ar kitais šeimos nariais, o ne namuose. Susikoncentruok į tau patinkančią veiklą ar hobį.

Parengė pedagogė – vaikų užimtumo specialistė Viktorija Bendaravičiūtė – Kalinauskienė



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *