Niekada to nedarykite, jeigu mylite alkoholiką

Ką daryti, jei mylite alkoholiką? Tai gali būti sutuoktinis, kažkas iš tėvų, draugas, vaikas. Žmogus jums brangus ir nėra nei galimybės, nei noro su juo išsiskirti. Iš vienos pusės, alkoholizmas – jo problema. Tačiau toji problema liečia ir jus. Jūs su jo problema susidoroti negalite, tačiau galite pakeisti į ją požiūrį. Galite pažvelgti į ją kitu kampu, kad ji daugiau taip smarkiai neįtakotų jūsų gyvenimo.

Ir dėl to turite liautis daryti tai, ką įprasta daryti, gyvenant su žmogumi, priklausomu nuo alkoholio ar narkotikų. Tokioje situacijoje pakeisti galime tik save. Kito žmogaus pakeisti neįmanoma.

Liaukitės save kaltinti. Neretai alkoholikai kaltina dėl savo problemų greta esančius žmones. „Dėl mano gėrimo kalta tu…” Neužkibkite ant šio kabliuko. Alkoholikas gers, nepriklausomai nuo to, ką kalbate ar darote. Tai ne jūsų kaltė – tai šio žmogaus liga, jo priklausomybė.

Negyvenkite praeitimi. Kažkada žmogus, kuris dabar kenčia nuo alkoholizmo, buvo malonus, protingas, nuostabus. Mylėjote jį ir netgi dabar tebemylite. Atmintyje gyvuoja malonūs su juo susiję prisiminimai. Tačiau dabar situacija pasikeitė. Ir gyventi reikia dabartimi. Greta jūsų dabar visiškai kitas žmogus ir tikėtis, kad viskas bus kaip anksčiau yra kvaila. Aplinkybės pasikeitė. Keiskitės ir jūs.

Liaukitės jį kontroliuoti. Neretai alkoholikų šeimos nariai stengiasi kažko griebtis, kad jis nustotų gerti. Seka, stebi, kontroliuoja, slapsto butelius. Nieko gero tai neduoda. Alkoholikai patys nepajėgūs kontroliuoti savo gėrimo, ką jau kalbėti apie kitus. Tik tada, kai alkoholikas pasieks kritinį tašką, tik tada, kai pats suvoks, kad turi didelių problemų, tik tada jis kreipsis pagalbos. Jūsų bandymai kontroliuoti nieko gero neduos. Greičiau priešingai, toks elgesys tik atitolins rimtas išvadas ir rimtus sprendimus.

Nesistenkite jo išgydyti, jeigu nesate kvalifikuota narkologė. Būtina suprasti, kad alkoholizmas – liga. O jūs viso labo žmogus, kuris myli ligonį. Išgydyti jo negalėsite, čia reikalinga specialisto pagalba. O jums pirmiausiai reikia pasirūpinti savimi.

Nereikia slėpti, kad artimas žmogus alkoholikas. Alkoholikai, kaip taisyklė, slepia nuo kitų, o ir patys nuo savęs, kad turi priklausomybę. Ir jeigu šeimos nariai stengiasi pridengti, pateisinti jį, situacija nuo to tik pablogėja, kadangi prieš pradedant spręsti problemą, iš pradžių reikia ją pripažinti.

Priimkite faktą, kad kartais jo elgesys būna nepriimtinas. Paveiktas alkoholio žmogus gali elgtis agresyviai. Gali elgtis asocialiai. Nereikia jo teisinti, kad, atseit, per daug išgėrė, dėl to taip ir elgiasi, o štai blaivas jis visa kitas žmogus. Nepriklausomai nuo išgerto alkoholio kiekio, jo elgesys turi būti priimtinas. Gavęs leidimą netinkamai elgtis vieną kartą, jis ims taip elgtis ir toliau. Ir kaskart vis blogiau. Svarbu apsisaugoti nuo neadekvataus geriančio šeimos nario elgesio. Netoleruokite agresyvių kalbų ir veiksmų savo ar vaikų adresu, nes tai traumuoja vaikų psichiką. Nesidrovėkite laikyti vaiką kuo toliau nuo geriančio žmogaus.

Nebūkite naivi. Po daugiadienių išgertuvių alkoholikas prisiekinėja, kad daugiau niekada taip nesielgs. Ir nuoširdžiai norisi tikėti, kad gyvenimas pagaliau susitvarkys, kad jis pagaliau atsisakys pražūtingos priklausomybės. Tačiau alkoholikų atveju tokie lūkesčiai nepasiteisina. Ar protinga tikėtis, kad jis bus su jumis sąžiningas, jeigu nesugeba būti sąžiningas netgi pats su savimi? Nereikia tikėti tokiais pažadais, kad vėliau netektų nusivilti.

Nepriimkite visko asmeniškai. Alkoholikas gali pažadėti mesti gerti, tačiau labai greitai sulaužys duotą žodį. Nereikia manyti, kad šito nebūtų, jeigu jis mylėtų jus iš tikrųjų. Jis neišlaikys duoto žodžio bet kokiu atveju. Nepriimkite jo poelgių asmeniškai.

Nespręskite už jį jo problemų. Ne pats gražiausias vaizdas, kai žmona partempia namo girtą vyrą, nurengia, nuprausia, paguldo miegoti. Ryte jis pabunda savo lovoje, šalimais randa taurelę degtinės pagirioms. Jam gera. Jis įsitikina, kad viską daro teisingai. Viskas būtų kitaip, jei pabustų patvoryje. Galbūt tai priverstų susimąstyti ar viskas su juo taip gerai, kaip jam atrodė. Kai jis tai pats pajaus, kai pamatys pasekmes, atsiras, pagaliau, noras kažką keisti. Tai nereiškia, kad jo nemylite ir nenorite padėti. Jūs paprasčiausiai leidžiate jam suvokti realią situaciją.

Liaukitės pastoviai apie jį galvoti – pradėkite galvoti apie save. Jeigu artimas žmogus pasirinko alkoholiko gyvenimą, jūs neprivalote visą laiką su juo būti. Prisiminkite savas problemas ir savą gyvenimą. Alkoholikui jūs niekaip nepadėsite, kol jis pats nebus pasirengęs priimti tos pagalbos, kol pats nepripažins savo problemos. O ir po to, kai pripažino, tegalite tik jį palaikyti, ir ne daugiau. Alkoholizmo problemą išspręsti gali tik pats alkoholikas.

Vienintelis dalykas, ką galite padaryti – neleisti žmogui, kenčiančiam priklausomybę, įsitempti į šią priklausomybę dar ir jus. Ir čia jau pačios renkatės – leisite jam griauti jūsų gyvenimą, ar ne.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *