Vilkas, delfinas ar balandis – koks jūsų chronotipas?

Egzistuoja kelios žmonių chronotipų klasifikacijos. Geriausiai mums žinomas žmonių skirstymas į vyturius ir pelėdas.. Pirmieji pabunda anksti ir būna aktyvūs ryte, antrieji – keliasi vėlai ir būna produktyvūs popietę.

Taip pat dažnai galima išgirsti apie balandžius – tuos, kurie anksti atsibunda ir turi du aktyvumo pikus su pertrauka – ryte ir vakare.

Dar galima klasifikacija, kurioje išskiriami 4 chronotipai: delfinas, liūtas, vilkas ir lokys.

Delfinais vadinami žmonės, kuriems būdingas jautrus miegas ir nereguliarus jo režimas. Šio chronotipo atstovai yra linkę į padidėjusį nerimą, nervingumą ir dirglumą. Dažnai patiria nemigą, pabunda išvargę. Paprastai šiai kategorijai priklauso perfekcionistai. Aktyviausi jie būna dienos metu.

Liūtai dažniausiai pabunda anksti ryte jau linksmi ir išlieka aktyvūs visą dieną. Iki jos pabaigos jie pavargsta, todėl naktimis nepatiria miego problemų. Tai emociškai stabilūs ir produktyvūs žmonės. Šio tipo atstovai dažnai būna darboholikai.

Lokiai nelinkę labai anksti keltis, o tai dažnai jiems sukelia sunkumų. Šio tipo žmonės vertina kokybišką miegą, nuo jo priklauso jų emocinė būsena. Apskritai šio chronotipo atstovai labai brangina asmeninį komfortą. Labiausiai produktyvūs lokiai būna dieną.

Vilkai nemėgsta ryto ir būna aktyviausi po pietų. Šiai kategorijai priklauso energingi, kūrybingi ir išradingi žmonės, tačiau jiems reikia pakankamai miego. Vilkai būna linkę į dažną nuotaikų kaitą, gali būti agresyvūs ir impulsyvūs.

Biologinį ritmą sunku pakeisti. Jei bandysite tai daryti per prievartą, gali išsivystyti net lėtinio nuovargio sindromas, nutukimas ar depresija. Svarbiausia suvokti, kokias savybes jums teikia jūsų chronotipas, priimti jas ir išmintingai jomis naudotis, saugant savo sveikatą.

Beje, žmogaus chronotipas su amžiumi gali pasikeisti.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *