Amžina auka. Ar verta jai padėti?

Tikriausiai tarp jūsų pažįstamų yra toks asmuo, kuriam nuolat reikia jūsų pagalbos ir užuojautos. O jūs – geraširdis žmogus – visada noriai skubate padėti, nepastebėdamas, kaip meistriškai jis manipuliuoja jumis.

Žmonėms apskritai būdinga užjausti kitus. Vienus tai daryti skatina jų stipri empatija, kiti, matydami, kaip sunkai sekasi gyventi jų kaimynui, širdies gilumoje džiaugiasi, kad jiems pasisekė geriau. Dar kiti mėgsta demonstruoti, kokie jie yra dosnūs ir kilniaširdžiai.

Padėti silpniems ir vargstantiems tikrai nėra blogas dalykas. Blogai būna tada, kai kiti, pasinaudodami mūsų gerumu, ima meistriškai mumis manipuliuoti ir dėtis nelaimėliais.

Aukos portretas

Šis žmogus niekada nebūna patenkintas savo gyvenimu. Jeigu pasakysite jam „Šiandien tu labai gerai atrodai“, iškart sulauksite atsakymo: „Užtat kaip blogai jaučiuosi!“

Bet kokioje situacijoje toks asmuo mato neigiamą pusę – ypač aktualią sau, nelaimingajam. Kartais išoriškai tokie tipai iš tikrųjų atrodo verti užuojautos, tačiau geriau įsigilinę, galime įsitikinti, kad taip nėra. Apie ką galvojo kaimynė, kai susiejo savo likimą su alkoholiku, kuris dabar jai nuodija gyvenimą? Ko tikėjosi draugė, klimpdama į skolas, kai neturėjo net pastovių pajamų? Kuo jūs nusikaltote kolegai, kurį kiekvienas, kas netingi, sugeba aplenkti karjeros atžvilgiu?

Jeigu jūs, žiūrėdami į nedisciplinuotą, vangią, nelaimingą asmenybę, jaučiate stiprų kaltės jausmą ir impulsyvų poreikį padėti jai, susimąstykite. Galbūt jūs esate paprasčiausiai manipuliuojami? Išvardysime pamėgtas tokių „nelaimingų“ manipuliatorių frazes, kurios turėtų priversti jus sunerimti.

„Nuo manęs niekas nepriklauso!“

Šis asmuo nuolat tvirtina, kad yra toks menkas sraigtelis, kad visi tik ir naudojasi juo. Tai – tipiška infantili nuostata žmogaus, kuris nenori prisiimti jokios atsakomybės už savo gyvenimą. Jis mielai perkels šią atsakomybę ant jūsų pečių. Ir jūs pulsite jį gelbėti, gaišdami savo laiką ir energiją.

„Tu – toks kaip visi!“

Auka turi omenyje, kad jūs esate toks pat beširdis, bejausmis, godus, piktas ir visoks kitoks blogiukas. Auka gali elgtis gana agresyviai, reikalauti iš jūsų, kad nedelsiant imtumėte ją gelbėti. Tarytum privalėtumėte tai daryti.

!

„Mano gyvenimas – vien kančios“

Šis asmuo sugeba kentėti dėl visko, kas pasitaiko po ranka: blogo oro, galvos skausmo, netyčia užkliudžiusio praeivio, dviprasmiško viršininko žodžio, tariamai kreivo kolegos žvilgsnio. Veikiausiai toks žmogus bus „amžinas ligonis“, linkęs į depresiją ir pesimizmą.

Atkreipkite dėmesį į tai, kad net tada, kai pulsite jį gelbėti, jis vis tiek pieš situaciją tik juodomis spalvomis. Jokio dėkingumo iš jo nesulauksite, priešingai – būsite apkaltinti beširdiškumu. „Aš čia kenčiu, o tu, užuot užjautusi mane, kepi man kotletus.“

„Nenoriu pridaryti rūpesčių!“

Jis kenčia, bet nežengia nė pusės žingsnio į priekį, kad pagerintų savo gyvenimo situaciją, teisindamasis tuo, kad bijo kitiems sukelti nepatogumų. Jis paniškai bijo, kad kiti nustos jį mylėti. Ši skausminga priklausomybė nuo svetimos nuomonės duoda keistą rezultatą: auka nori, kad jūs už ją padarytumėte visą jos darbą. Kad nesėkmės ar neplanuoto rezultato atveju visą kaltę galėtų suversti jums. Jūs visada liksite kalti, kai bandysite aukai padėti.

„Tau gerai, tau viskas sekasi!“

Ji žvelgia į jus pavydžiomis akimis. O jūs visa savo oda jaučiate, kaip smarkiai ji jums pavydi. Tai glosto jūsų savimeilę ir verčia jus ką nors gero padaryti aukai, pavyzdžiui, padovanoti jai naują suknelę, pakviesti į savo kompaniją, supažindinti su vyru, kuris iš tikrųjų susidomėjo jumis, o ne ja. „Juk man ir taip gera gyventi, – galvojate jūs, dovanodama jai savo simpatiją, – tegul ir jai likimas nors kartą nusišypso…“

Galite neabejoti, kad jūsų auka anaiptol nėra tokia nelaiminga, kokia dedasi. Tiesiog jai patinka vogti laimę iš kitų.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *