Pavydas priešingai lyčiai

Ar teko kada klausytis išvedžiojimų apie tai, kad vyrų/moterų gyvenimas yra daug lengvesnis? Tikriausiai teko, pilnas internetas tokių „įžvalgų”. Paprastai jos skamba maždaug taip:

Apie moteris – „Moters stiprybė yra jos silpnume. Moteriai pakanka sužavėti vyrą, kad jis paklotų jai po kojomis viską, ko ji tik geidžia” ir t.t.

Apie vyrus – „Šis pasaulis – vyrų pasaulis, kuris gyvena pagal vyrų sugalvotas taisykles. Tik tai, kuo užsiima vyrais, tai, kas vyrams geriausia šiame pasaulyje yra geriausiai apmokama, turi aukščiausią statusą ir prestižą”.

Čia kaip tame posakyje: „Anoje tvoros pusėje, pas kaimyną ir žolė žalesnė, ir apskritai…” Toks posakis puikiausiai taikytinas ir mūsų aprašomam reiškiniui. Labai gundo galimybė užkrauti visą atsakomybę už savo gyvenimą tiems, „iš anapus tvoros”. Pavyzdžiui, įtikinti save, kad sėkmė – ne tau, nes gimei ne toje šalyje, netinkamu laiku ar netinkamame kūne.

Kartais tokios idėjos taip mus užvaldo, kad pradedame visiškai realiai tikėti, jog priešingos lyties atstovams iš tiesų viskas gaunasi savaime, kad svajonių darbas tiesiog iš dangaus juos užgriūva, seksualiniai partneriai miniomis krinta po kojomis, o labiausiai gerbiami ir pačios geriausios reputacijos žmonės patys ieško mūsų draugijos.

Deja, tai ne kas kita, kaip fantazijos, neturinčios nieko bendra su realybe.

Realybė tokia, kad tiek moterys, tiek vyrai susiduria su sunkumais savo gyvenime, dalis šių sunkumų būdingi visiems, o kai kurie būdingi konkrečios lyties asmenims.

Pavyzdžiui, merginoms mūsų visuomenėje retai tenka įveikti griežtas vyriškos socializacijos institucijas. Vyras patriarchalinėje, konservatyvioje visuomenėje turi nuolat įrodinėti savo teisę vadintis vyru – demonstruoti brutualumą, pasirengimą nuolatinei konkurencijai ir t.t.. Iniciacijos apeigos, „pašventimas į vyrus” – pavyzdžiui, karinės tarnybos pavidalu– taip pat dažnai egzistuoja.

Tuo pačiu metu kultūra nereikalauja, kad vyrai į savo išvaizdą investuotų milžiniškus finansinius ir laiko resursus, ko negalima pasakyti apie moteris. O šiuolaikinėje visuomenėje, kuri jau ne visai patriarchalinė, bet vis dar ne egalitarinė (lygiavertė), moters dalia išties nepavydėtina – juk prie tradicinių reikalavimams būti mylinčia, kruopščia namų šeimininke ir gera mama, prisideda dar ir reikalavimai siekti karjeros (o kada visa tai suspėti?)

Yra ir vyrų, ir moterų, pajėgusių visiškai save realizuoti, galbūt net įgyvendinti savo svajones. Tačiau jie tai padarė visai ne dėl to, kad priklauso konkrečiai lyčiai, o dėl visiškai kitų savo savybių. Bet tai jau visiškai kita istorija.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *