Kaip apsaugoti santykius nuo negatyvo ir pavydo

Ilgalaikiuose santykiuose tarp žmonių neišvengiamai kyla konfliktai, kurie paskui gali plėtotis pačiais įvairiausiais scenarijais. Pačiais dažniausiais problemų šaltiniais tampa destruktyvūs jausmai, tokie kaip pavydas ir neapykanta, o jų pasekmėmis tampa nesutaikomi kivirčai ir, kaip taisyklė, išsiskyrimas.

Dėl to reikia labai dėmesingai sekti savo negatyvias mintis bei emocijas, būtina žinoti, kaip nuo jų apsaugoti save ir artimuosius.

Šiame tekste pakalbėsime apie naudingus įpročius, padedančius atsispirti aukščiau minėtiems reiškiniams.

Kodėl santykiuose reikia atkreipti dėmesį į negatyvumą

Žmonių tarpusavio sąveika – labai sudėtingas procesas, ypač tai pasakytina apie vyro ir moters santykius. Jie būna užpildyti daugybe šviesių jausmų ir teigiamų emocijų, tačiau neišvengiamai išplauks į paviršių ir negatyvas – kaip antroji medalio pusė.

Psichologai įsitikinę, kad neįmanoma apsaugoti santykių nuo negatyvo, atkakliai stengiantis to negatyvo nepastebėti ar kaip nors pridengti, nustumti į šalį – tokia strategija sukelia priešingą efektą. Negatyvias emocijas reikia atpažinti ir pripažinti, nors daugelis jų (liūdesys, nusivylimas, pyktis, pavydas, neapykanta ir kt.) yra labai prastai valdomos protu.

Surasti tinkamą sprendimą konkrečioje situacijoje padeda viso jūsų išgyvenamų jausmų spektro analizė. Ignoruoti šių jausmų negalima, tačiau lygiai taip pat negalima ir jų kultivuoti.

Tai ką gi daryti?

Idealių santykių poroje pagrindai

Siekis apsaugoti santykius nuo negatyvių reiškinių turi būti nuolatinis, to siekti turi abu santykių dalyviai. Nereikia laukti, kol atsiradusi spraga pavirs nebeįveikiama problema. Tai labai bloga strategija – paleisti situaciją savieigai, nekreipti dėmesio į smulkius nesutarimus, kandžias pastabas, pavydo apraiškas ir kitus destruktyvius reiškinius.

Tik veiksmų ir jų motyvų (tiek savo, tiek aplinkinių) apmąstymas leis pasidaryti teisingas išvadas apie konfliktų priežastis ir rasti būdų, kaip harmonizuoti santykius.

Kaip apsaugoti savo santykius nuo dalykų, kurie juos griauna

Štai penki pagrindiniai ramsčiai, kuriais galima pasikliauti:

Harmonija santykiuose turi aukštesnį prioritetą, nei teisingumas (kaip jį šiuo konkrečiu momentu įsivaizduojate). Taip, kartais būtina ginti savo interesus ir pažiūras, bet juk nepradėsime dėl to aršaus ir nesibaigiančio karo! Kaskart, kai kyla noras pakariauti, pravartu užduoti sau klausimą: „Kas man svarbiau – ramybė šeimoje ar tai, kad liksiu teisus?” Toks įprotis sumažins kivirčų dėl visiškų smulkmenų kiekį ir taps geru stimulu pozityviai santykių plėtrai.

Klausytis ir girdėti – du visiškai skirtingi dalykai. Svarbu ne tik išklausyti partnerį, bet ir stengtis išgirsti jo požiūrį, nuomonę, mintis. Kito žmogaus elgesio motyvų suvokimas ir gebėjimas atsistoti į jo vietą leidžia sumaniai išsipainioti iš sudėtingų situacijų ir išvengti globalių konfliktų.

Pirmą žingsnį žengia tasai, kuris išmintingas, o ne tas, kuris silpnas. Neretai kivirčas žmogui tampa būdu atsikratyti viduje susikaupusio negatyvo. Tačiau to daryti kategoriškai nevalia! Psichologai rekomenduoja atrasti savyje jėgų būti geresniu ir rūpintis ne vien savimi ir nuosava psichologine bei kitokia gerove. Būtina išmokti valdyti savo pyktį ir nebūti tokiu dirgliu.

Gebėjimas palaikyti pokalbį ir taisyklinga intonacija. Konfliktai dažnai susiję su pokalbiais, peraugančiais į skandalą. Garsi, isteriška, kaltinanti kalbos maniera sukelia oponentui automatišką pasąmoningą gynybinę reakciją. O štai rami kalba sukuria normalią bendravimo atmosferą. Todėl svarbu sekti ne tik tariamus žodžius, bet ir savo balso tembrą bei intonaciją.

Taikus konfliktas. Nesnauskite ir nežiopsokite konflikto metu. Konfliktai dažniausiai įvyksta vėlyvu laiku, kai abi pusės pavargusios. Ir visgi, situaciją išsiaiškinti reikėtų prieš miegą, juk naktinės „pertraukėlės” metu galima dar labiau įsiūbuoti savo negatyvius jausmus. Geriau užmigti įsitikinus, kad santykiai normalizavosi, o ne atvirkščiai.

Stabilūs santykiai – tai abiejų partnerių nuolatinio darbo su savimi rezultatas.

Patikimiausias kelias į harmoniją santuokoje – ugdyti aukščiau išvardintus įpročius. Jei nesipriešinsime destruktyviems jausmams ir emocijoms, santuoka pasmerkta žlugimui.

Kalbant apie pavydą iš aplinkinių žmonių pusės, būtina mokėti ginti nuo jo viską, kas jums brangu. Reikia kuo mažiau pasakoti apie save pašaliniams, mažiau dalintis tais dalykais, kurie svarbūs tik jums ir jūsų artimiausiems žmonėms. Venkite suteikti pretekstą apkalboms ir mėgėjams aptarinėti svetimas problemas, tegu jūsų asmeninis gyvenimas lieka jiems paslaptimi.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *