Keturiasdešimtmetė moteris – tarsi išlaikytas vynas

Keturiasdešimtmetė moteris: kokia jos vieta šeimoje ir visuomenėje? Ar ji vis dar svari?

Pagal kinų astrologiją į ketvirtąją dešimtį įžengusias moteris ima valdyti Cerera – planetoidas, padedantis joms viešpatauti šeimoje. O apie profesinę karjerą senovės kinai nedaug galėjo pasakyti: tokio amžiaus kinės gimdydavo rečiau, jų vaikai jau būdavo ties atsiskyrimo riba ir didelės priežiūros nereikalaudavo, o namų ūkio darbų rezultatų nesimatydavo – kas gi vertina namų šeimininkių darbą?

Jų kaimynai japonai labiausiai garbindavo patyrusias tokio amžiaus geišas – lygindavo jas su išlaikytu vynu ir pabrėždavo, kaip gražiai šios moterys suderina seksą, motinystę ir išmintingumą. Graikai šio amžiaus proga prisimindavo vėlyvą vasarą ir rudenį – tai vaisingumas ir derlius, tai daugiausia, ką gali duoti gamta.

Šiuolaikinės keturiasdešimtmetės dažniausiai štai ką pasako: palyginti su jaunesniu amžiumi, jos:

  • neteikia taip daug reikšmės savo išvaizdai;
  • yra seksualiai laisvesnės;
  • labiau pasitiki savimi.

Visuomenine prasme mes vargiai rastume jaunesnių moterų, padariusių labai didelę karjerą: ir moterys premjerės, ir ministrės, ir prezidentės, ir parlamentarės dažniausiai būna vyresnės negu keturiasdešimties.

Atrodytų, tokiame amžiuje moteris galėtų tik didžiuotis savimi – žydėti ir viešpatauti.

Tačiau ką mano apie save keturiasdešimtmetė moteris – tai dar klausimas, ir tai, ką ji mano, ją veikia labiau negu tai, ką apie ją sakydavo senovėje.

O manyti ji gali daug ką – priklausomai nuo aibės įvairių dalykų. Santykiai šeimoje ir išvaizda tokiame amžiuje jai gal ir mažiau svarbūs dalykai, bet vis dėlto svarbūs, o vaikai išauga ir kelia papildomų jausmų. Štai vyresnė dukra išvyksta į užsienį, ir moteriai liūdna. Jos vyras tokiame amžiuje seksualine prasme mažiau išradingas, o ji reiklesnė, ir jai gali trūkti sekso.

Jos kūnas pagal šiuolaikinio grožio standartus („Būk jaunas ir seksualus!“) vis dėlto nėra toks kaip žurnalinių gražuolių, ir ji gali drovėtis šokti, degintis ir apskritai vaikščioti viešose vietose, kur renkasi daug jaunų ilgakojų blondinių.

Jos tėvai šiame amžiuje – pensininkai su savo ligomis, ir jai gali būti liūdna, jei jie serga ar miršta.

Ne tokios sėkmingos jos draugės gali būti jau nusigėrusios, nuskurdusios, išprotėjusios ir išsiskyrusios, ir jai gali gelti širdį dėl tų draugių.

Ji gali prarasti darbą žinodama, kad nėra lengva konkuruoti su jaunesnėmis kandidatėmis.

Taigi mes negalime iškirpti šios moters iš jos gyvenimo ir santykių konteksto kaip kokios popierinės lėlės iš žurnalo mergaitėms. Ji gyvena ne žvaigždžių įtakojama, ne psichologinės teorijos rėmuose, o realų gyvenimą ir ji gali reaguoti į šį gyvenimą realiais jausmais, kūnu ir asmeniniais įpročiais.

Tik reaguoti ji gali įvairiau, įdomiau ir išradingiau nei jaunesnės moterys. Čia ir prasideda jos pranašumai.

Jauna mergina dažniausiai reaguoja į negandas viena, jai būdingiausia reakcija: tarkime, dvidešimtmetė N., susidūrusi su skriauda, visuomet elgiasi vienodai – jos veidą išmuša dėmėmis ir ji ima graudžiai verkti. Būdama trisdešimties, ta pati N. gali pravirkti, o taip pat gali įremti rankas į šonus ir aprėkti skriaudiką. Būdama keturiasdešimties ji gali pravirkti, aprėkti skriaudiką, o taip pat gali su susidomėjimu prieiti prie jo ir paklausti: „Kas tau atsitiko – nuskriaudė kas nors?“

O štai kita – dvidešimtmetė K. Ši susidūrusi su skriauda nutyla, nudelbia akis ir nervingai rūko cigaretę. Ji nemoka reaguoti kitaip. Būdama trisdešimties, ji gali taip pat tyliai rūkyti, o gali ir žiūrėti į akis skriaudėjui. Keturiasdešimties metų ji gali rūkyti, gali žiūrėti į akis, ir gali… nusijuokti klausdama: „Tai ko tu iš manęs lauki – kad aš pravirkčiau?“

Matote, bėgant metams gausėja moters vaidmenų, turtingesnis tampa jos tarpasmeninių vaidmenų repertuaras.

Socialinių vaidmenų irgi gausėja: dažna keturiasdešimtmetė spėja pabūti ir meiluže, ir žmona, ir motina. Vadinasi, ji turtingesnė savo galimybių. Ji didesnė gyvenimo profesionalė negu naujokės lygia oda ir standžiomis krūtimis.

Trumpai – iš jauno žmogaus vidaus švyti libido, lytinė energija.

Iš brandesnio amžiaus žmogaus vidaus švyti jo esmė.

O esmė – nepalyginamai stipresnė, turtingesnė ir prasmingesnė jėga negu libido. Libido užtenka keletui suviliojimų, po to viskas baigiasi.

Esmės užtenka amžinybei, ir nuo jos viskas prasideda…

O. Lapinas

Originalas



Naujienos iš interneto

One thought on “Keturiasdešimtmetė moteris – tarsi išlaikytas vynas”

  1. Būdama keturiasdešimties ji gali pravirkti, aprėkti skriaudiką, o taip pat gali su susidomėjimu prieiti prie jo ir paklausti: „Kas tau atsitiko – nuskriaudė kas nors?“ – taip elgiuosi budama 30 metu, tai priklauso nuo zmogaus brandos, o ne nuo amziaus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *