Kontrolė santykiuose kaip psichologinio smurto rūšis

Kontrolė santykiuose yra viena iš psichologinės ir emocinės prievartos formų, kuri gali turėti labai rimtų pasekmių aukai. Tokiuose santykiuose vienas partneris siekia dominuoti ir manipuliuoti kitu, ribodamas jo laisvę, nepriklausomybę ir saviraišką. Toks smurtavimas gali pasireikšti palaipsniui ir nepastebimai, todėl jis yra ypač pavojingas.

Vienas iš kontrolės santykiuose požymių – pasirinkimo ir sprendimų priėmimo laisvės suvaržymas. Kontroliuojantis partneris stengiasi valdyti visus kito žmogaus gyvenimo aspektus – nuo ​​draugų ir pomėgių iki profesinės veiklos ir finansų.

Jis gali reikšti nepasitenkinimą ir kritikuoti, jeigu partneris daro tai, kas neatitinka jo lūkesčių ar norų.

Kita santykių kontrolės apraiška – nesveikas pavydas. Kontroliuojantis partneris gali tapti pernelyg pavydus ir įtarus aukos atžvilgiu, reikalauti nuolatinių ištikimybės patvirtinimų ir įrodymų, jis pasistengs maksimaliai apriboti partnerio bendravimą su kitais žmonėmis. Gali tikrinti telefono skambučius, žinutes ar socialinius tinklus, o aptikęs kontaktus su kitais žmonėmis, smurtautojas paleidžia į darbą agresiją ir grąsinimus.

Kontroliuojantis partneris taip pat gali panaudoti emocinę ir psichologinę prievartą, kad sugniuždytų auką ir galėtų ja manipuliuoti. Gali žeminti, kritikuoti ir įžeidinėti auką, trypdamas jos savivertę ir savigarbą. Jis gali kontroliuoti kiekvieną savo partnerio žodį ir veiksmą, sukeldamas jam nuolatinės įtampos jausmą ir baimę padaryti ką nors ne taip.

Vienas iš pagrindinių santykių kontrolės aspektų – izoliacija. Kontroliuojantis partneris gali bandyti atskirti partnerį nuo savo šeimos, draugų ir socialinio bendravimo rato, sukurdamas priklausomybę ir pažeidžiamumą. Jis gali kritikuoti ir žlugdyti aukos santykius su kitais žmonėmis, padarydamas jį priklausomą tik nuo savęs.

Kontrolė santykiuose turi rimtų psichologinių ir emocinių pasekmių aukai. Auka gali patirti nuolatinį baimės jausmą, bejėgiškumą ir begalinį norą įtikti partneriui. Ji gali jaustis izoliuota ir prislėgta, netekusi laisvės ir individualumo.

Svarbu suvokti, kad kontrolė santykiuose yra būtent smurtas. Niekas nenusipelno, kad su jo būtų šitaip elgiamasi.

Tokios kontrolės aukoms labai svarbu kreiptis paramos ir pagalbos, kad galima būtų ištrūkti iš tokių santykių košmaro ir atgauti nepriklausomybę bei savigarbą.

Bet kokie santykiai turi būti pagrįsti pagarba, abipusiu palaikymu ir pasirinkimo laisve.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *