Pažeminimas, pastabos dėl svorio – tai tik kelios pastebėjimai, galintys lemti skyrybas. Amerikiečių santykių ekspertė, psichologė Kathy Nickerson paaiškino, jog perdėta kritika, artimojo panieka, „užsidarymas savyje“ bei priešiškumas gali lemti santykių baigtį.
Psichologė patikino, jog iš pirmo žvilgsnio kai kurie būdo bruožai atrodo nekalti, tačiau ilgainiui gali sukelti negrįžtamą žalą abipusiams santykiams.
Kritika
Santykių ekspertė pabrėžė, jog įprastai kritika pasireiškia tada, kai yra pernelyg griežtai vertinami partnerio veiksmai, jausmai, elgesys ar išvaizda.
K. Nickerson pateikė nekonstruktyvios kritikos pavyzdžius: „O šiandien tu ir vėl ketini sėdėti ant sofos? Tu toks tinginys, niekada nieko nedarai, jog man padėtum, nors esi toks bambeklis.“
Psichologė paaiškino, kad kritika tiesiogiai kenkia santykiams. „Kritikuojant yra perteikiamas partnerio vertinimas, o ne priėmimas. Tad, jei nesijaučiate partnerio priimami ir mylimi, abipusis emocinis ryšys tiktai sparčiai blogėja“, – sakė santykių ekspertė.
Panieka
Panieka dar kitaip yra vadinama nuodu santykiams. Anot K. Nickerson, mūsų elgesys perteikia panieką, kai savo žodžiais ar veido išraiška parodome, jog mūsų partneris yra nieko vertas, bjaurus ir menkas“, – komentavo ekspertė.
Paniekos kitam pavyzdys: „Negaliu patikėti, kad ištekėjau už tokio bjauraus žmogaus. Žiūrėjimas į tave man kelia pasibjaurėjimą.“
Santykių ekspertė, psichologė paaiškino, jog panieka – viena svarbiausių elgesio ydų, lemiančių santuokų baigtis per pastaruosius šešerius metus. „Iš tikrųjų sunku pamilti ar jaustis saugiai su žmogumi, kuris nuolat pabrėžia blogąsias tavo savybes“, – teigė K. Nickerson.
Užsidarymas savyje
Kitas neigiamas elgesio požymis – „užsisklendimas“ savyje. Tai gali pasireikšti partnerio vengimu, kai užklumpa problemos, tačiau nesinori jų spręsti drauge.
„Užsisklendimas savyje yra itin pražūtingas abipusiems santykiams, nes mums visiems yra būtina jaustis išklausytiems bei suprastiems. Jei partneris jūsų vengia, nebūsite suprasti. Tokiu būdu tolsite vienas nuo kito ir ilgainiui jausitės nemylimi bei atsiskyrę.
Priešiškumas
Ketvirta, tačiau ne mažiau svarbi neigiama elgesio savybė – priešiškumas. Santykių ekspertė paminėjo, jog dažniausiai asmens priešiškumas išryškėja, kai jis kalbėdamas su partneriu siekia visada išlikti tiesus užuot prisiėmęs atsakomybę.
„Jei jūsų partneris atskleidžia dalykus, kurie jį skaudina, o jūs greitai pradedate vardyti visus paaiškinimus, kodėl vienaip ar kitaip elgiatės, jūsų elgesys yra priešiškas“, – pasakojo santykių ekspertė.
N. Nickesorn įspėjo, jog priešiškumas santykiams daro itin neigiamą įtaką, nes abu partneriai turi jaustis svarbūs ir saugūs vienas kito atžvilgiu. „Jei savo partneriui negalėsite padaryti net menkiausio poveikio, jausite bejėgiškumą, o ilgainiui ir mažiau artimą ryšį su partneriu“, – akcentavo psichologė.