Kaip ugdyti gebėjimą klausytis pašnekovo: 5 bendravimo gudrybės

Geri kontaktai su žmonėmis mums yra nepaprastai svarbūs. Jie priklauso nuo sugebėjimo bendrauti. O sugebėjimas bendrauti susideda iš mokėjimo suprantamai ir raiškiai kalbėti bei įdėmiai klausytis pašnekovo ir išgirsti jį.

Daugelis žmonių šiam įgūdžiui visiškai neteikia jokios reikšmės, nors dažnai jaučiasi vieniši ir nepatenkinti savo socialine aplinka. Norint išmokti tinkamai bendrauti, pirmiausia reikia ugdyti savo gebėjimą klausytis ir išgirsti pašnekovą. Štai penkios gudrybės.

Įsivaizduokite save pašnekovo vietoje

Atsidūrėte situacijoje, kai nesuprantate, apie ką tiksliai kalba jūsų pašnekovas, ir nežinote, kaip tęsti pokalbį.

Sprendimas: užduokite pašnekovui papildomų klausimų, patikslinkite, ką, kaip ir kodėl jis padarė. Geri yra šie klausimai: „Kaip jūs tai padarėte?“, „Kodėl nusprendėte tai padaryti?“, „Kaip jautėtės šioje situacijoje?“.

Kad geriau suprastumėte savo pokalbio partnerį, pabandykite atsidurti jo vietoje. Numatykite, ką jis norėtų jums pasakyti, ir pabandykite užduoti tokio pobūdžio pagrindinius klausimus. Įsivaizduodami save aprašytoje situacijoje, galėsite geriau suprasti pašnekovą, užduoti aktualius klausimus ir tapti protingu klausytoju. Ir, svarbiausia, būsite jam įdomus pašnekovas.

Pakeiskite situaciją

Problema: neprisimenate, ką girdėjote, ir jums sunku klausytis kito kalbų.

Sprendimas: stenkitės nuolat keisti situaciją ir perjungti dėmesį kas 20 minučių.

Kodėl 20 minučių? Nes dėmesio ciklas yra lygiai 20 minučių. Tada jūsų koncentracija nusilpsta, tampa šiek tiek nuobodu ir jūsų smegenys negali susikaupti, kad priimtų informaciją taip pat sėkmingai. Kaip tiksliai pakeisti situaciją? Užduokite klausimus, užsirašykite ką nors, stenkitės kas 2–3 minutes prasiblaškyti ir išanalizuoti visą anksčiau gautą informaciją ir pan. Jei lankotės paskaitoje, galite pabandyti paieškoti internete paveikslėlių ar terminų šia tema. Tokia taktika yra gera, nes persijungiate ir nenukreipiate dėmesio visai kažkur kitur. Tačiau tuo pat metu lavinate gebėjimą klausytis ir girdėti nepraleisdami svarbios informacijos, o tik geriau įsigilindami į temą.

Pabandykite geriau įsiminti vardus ar įvykius

Bėda ta, kad bendraujate su pašnekovu, tačiau pametate temos giją ir nežinote, kaip tęsti pokalbį, atsiduriate aklavietėje.

Sprendimas: įsiminkite vardus, pomėgius ar įvykius.

Kaip veikia šis metodas? Pirma, prisiminę asmens vardą, galite visada be problemų su juo susieti pokalbį, net ir aklavietės atveju. Tai nesąmoningai ištirpdys ledą tarp jūsų ir sukels jums užuojautą. Antra, gerai prisimindami, kas yra šis asmuo ir ką jis veikia, galėsite savarankiškai sugalvoti naujų pokalbio temų. Ir taip pat be jokių problemų aptarti tai, kas jums įdomu.

Nekalbėkite, o tiesiog klausykite

Problema ta, kad bendraujant sukuriama iliuzija, kad esate pažįstami, o galiausiai po pokalbio nieko nelieka.

Sprendimas: stenkitės mažiau kalbėti ir daugiau klausytis.

Leiskite kalbėti kitiems ir pamatysite bendravimo proveržį. Čia dviguba nauda. Viena vertus, tokios terapijos pagalba leidžiate žmogui išsikalbėti, išlieti sielą ir nusiraminti. Taip laimėsite pašnekovą. Ir jis net nepastebės, kad iš tikrųjų kalba tik jis. Ir antra, tokiu būdu galite įsisavinti reikiamą informaciją. Juk pašnekovas jums pasakys viską ir dar daugiau. Patikėkite, pokalbio rezultate prisiminsite daug daugiau reikalingos informacijos nei įprastai, kai bandėte neįkyriai palaikyti pokalbį. Jūsų gebėjimas aktyviai klausytis ir girdėti žmogų bus jums tik į naudą.

Pastebėkite smulkmenas

Problema ta, kad bendraujant viskas atrodo paprasta ir aišku. Tačiau galiausiai paaiškėja, kad jūs neteisingai supratote užuominą, atrodėte kvailai ar naiviai.

Išeitis: klausytis akimis, stebėti ir sekti žmogaus elgesį, jo veido išraiškas ir emocijas.

Kartais emocijos, mimika ir gestai apie žmogų gali pasakyti daug daugiau nei žodžiai. Stebėkite intonaciją, kaip kalba jūsų pašnekovas. Ar jis žiūri jums į akis, kaip gestikuliuoja ir kokias emocijas patiria. Žinoma, žmogui, kuris apie tai visiškai nieko nesupranta, bus sunku pirmą kartą įvertinti pašnekovo elgesį. Tačiau turėdami patirties galėsite įžvelgti net menkiausias smulkmenas. Ir iš karto suprasite, ko vertas jūsų pašnekovas.

Tikimės, kad mūsų patarimai padės lavinti klausymosi ir girdėjimo įgūdžius. Tokie įgūdžiai yra neįkainojami visais atvejais; nuo draugystės užmezgimo, asmeninių santykių iki verslo sutarčių sudarymo.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *