Su jumis viskas gerai: kaip išsivaduoti nuo perdėtos savikritikos

Saikinga savikritika yra naudingas dalykas, bet kai žmogus užsiima savigrauža po kiekvienos klaidelės ar nesėkmės, tai pažeidžia jo savivertę, sumažina pasitikėjimą savimi ir sukelia bendravimo sunkumų. Kaip pažaboti savo vidinį kritiką?

Vidinis kritikas – tai mūsų vidinis balsas, kuris trukdo judėti pirmyn. Kartais jis pasidaro toks garsus, kad mes nustojame girdėti patys save. Dėl to atsiranda baimė suklysti, bandyti kažką naujo.

Kaip nuslopinti savikritiką?

Atkreipkite dėmesį į savo mintis.

Prieš susitardami su savo vidiniu kritiku, išmokite jį pastebėti. Pradėkite atidžiai sekti savo mintis. Iš pradžių galima savikritikos momentus užfiksuoti raštu ant popieriaus lapo ar bloknoto. Pagalvokite, kokiomis aplinkybėmis kilo toji savikritika, kokia ji buvo ir kokios jos pasekmės. Pavyzdžiui, jūs mintyse išbarėte save už klaidą arba atsisakėte kokios nors idėjos tik todėl, „kad jums neužteks žinių ir sugebėjimų jai įgyvendinti“.

Pastebėkite gerus aspektus net tariamai neigiamose situacijose.

Kai prisiminsite savikritikos momentus, nustatykite galimus pozityvius veiksmus susiklosčiusioje situacijoje. Pavyzdžiui, pamiršote namuose svarbų dokumentą ir jums teko dėl jo sugrįžti. Galima pagirti save už tai, kad prisiminėte ir pasistengėte ištaisyti padėtį ir paimti tą dokumentą.

Kasdien išskirkite penkias savo pergales.

Pastebėkite po penkis teigiamus dalykus kasdien. Tai neturi būti dideli laimėjimai. Net jeigu jūs nieko nepadarėte per dieną, tai galima traktuoti kaip poilsio ir persijungimo galimybę.

Galvokite ne apie klaidas, o apie tai, kokią patirtį jūs iš jų gavote.

Vidinis kritikas nukreipia mūsų dėmesį į klaidos faktą, o juk bet koks neteisingas veiksmas laikomas „blogu“. Susikoncentruokite į tai, kuo naudinga buvo ta situacija, kokių įgūdžių ir žinių jums pritrūko ir kaip išvengti to paties ateityje.

Ieškokite savo neigiamų minčių patvirtinimo ir sugalvokite teigiamus scenarijus.

Pavyzdžiui, jūs nenorite sakyti kalbos prieš kolegas, nes bijote „apsijuokti“. Suraskite sau kelis argumentus, patvirtinančius, kad jums nepavyks susidoroti. Po to išvardykite sugebėjimus, įgūdžius ir žinias, kurie padės jums sėkmingai pasirodyti. Pavyzdžiui, jūsų sugebėjimas susisteminti informaciją, proto lankstumas, humoro jausmas.

Duokite sau tokį patarimą, kokį duotumėte artimam žmogui.

Vargu ar pasakysite savo draugui: „tu nesusidorosi“, „tu žlugsi“, „kaip tu galėjai padaryti tokią klaidą!?“ Pasistenkite atsiriboti ir pažvelgti į situaciją iš šalies: įsivaizduokite, kad jums reikia duoti patarimą savo geriausiam draugui ir palaikyti jį.

Leiskite sau būti neteisiam ir daryti klaidas.

Vidinis kritikas – perfekcionistas. Jis reikalauja geriausių rezultatų. Atrodo, kad net maksimalūs pasiekimai jo nepatenkina, rašo portalas „Theoryandpractice“. Palikite sau galimybę su kuo nors nesusidoroti, padaryti klaidą. Juk jūs puikiai galėsite tą klaidą ištaisyti ir pasimokyti iš jos, išpešti iš jos naudos pasinaudodami refleksija.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *