Paprasti žingsniai, kaip išsiugdyti atsparumą stresui

Visi žinome, kad stresas sukelia ligas, sendina anksčiau laiko, gadina gyvenimą, bet dažniausiai būname bejėgiai prieš jį.

Atsparumas stresui – vienas svarbiausių įgūdžių, reikalingų žmogui. Ir jį įmanoma išsiugdyti sąmoningai.

1. Prisiimkite atsakomybę

Pirmas dalykas, kurį būtina padaryti, kad išsivystytumėte atsparumą stresui – tai prisiimti atsakomybę už savo emocines reakcijas. Kol jus pykdo, siutiną, nervina, įžeidžia, slegia, gadina nuotaiką kiti žmonės ir įvykiai, apie jokį atsparumą stresui negali būti nė kalbos.

Jūs esate atsakingi už jūsų emocinio išgyvenimo gylį, stiprumą ir ilgį, net jeigu kaimynai daro remontą, kažkas jums užmynė ant kojos, kažkas jus įžeidė ir panašiai.

Atminkite, kad jokie išoriniai įvykiai negali sukelti jūsų emocijų. Mes patys iššaukiame sau emocijas per savo asmeninę interpretaciją. Tai, kaip mes vertiname situaciją, sukelia mūsų emocinį atgarsį.

Paklauskite savęs: „Kaip aš dabar save nervinu? Kaip aš save supykdžiau? Kaip aš sukėliau sau stresą?“

Pavyzdžiui, prekybos centre stovite eilėje prie kasos. O prieš jus senutė susiginčijo su kasininke, kad toji atidavė per mažai grąžos. Dėl to aptarnavimas stringa. Jūs susierzinote, todėl paklauskite savęs: „Kaip aš dabar save supykdžiau?“

Ir tada pastebėsite, kad prieš tai buvo jūsų mintys: „Ko ji ginčijasi? Galėjo mandagiai paprašyti. Ta senė kelia skandalą. Ir viskas dėl 10 centų, kurių trūkumo aš nė nepastebėčiau“.

2.Asmeninis pasirinkimas

Po to, kai pradėjote prisiimti atsakomybę už savo reakcijas, reikia išmokti pačiam pasirinkti savo reakcijas. Tam būtina mokytis daryti pauzes tarp įvykio ir atsakomosios reakcijos. Tai neliečia sąlyginių refleksų.

O pertraukų mokymasis užims maždaug 8–12 savaičių. Jūsų užduotis stabdyti save, sulaikyti, sugriauti įprastą refleksą. Geriau tai suprasti padės analogija su dantų valymu. Esate įpratę valytis dantis dešine ranka ir dabar nusprendėte pereiti prie kairės. Iš inercijos jūs ir toliau imsite dantų šepetėlį dešine ranka. Čia jūsų užduotis bus sustabdyti save ir sąmoningai perimti jį į kairę ranką. Žinoma, jums nepavyks iš pirmo karto veikti nauju būdu ir vis sugrįšite prie seno įpročio. Jums teks išmokti daryti pauzes ir pasirinkti naują reagavimo metodą.

3.Mokymasis priimti sprendimus

Išmokti pasirinkti, pasverti visus už ir prieš, mokėti su savimi susitarti. – tai liečia visas gyvenimo sritis. Kai kurie žmonės moka priimti sprendimus darbe, bet visiškai nesusitvarko asmeniniame gyvenime. Išeiti pas meilužę ar likti gyventi su žmona, nubrėžti asmenines ribas santykiuose su tėvais ar leisti toliau jiems jas pažeidinėti, persikelti gyventi kitur ar pasilikti. Priimti sprendimus dažnai būna nelengva, bet verta to mokytis.

4. Emocijų utilizavimas

Jeigu emocijos vis dėlto kyla, tai jas reikia utilizuoti. Niekas nesako, kad reikia nejausti apskritai, tas jums vis tiek nepavyktų. Jūsų uždavinys yra nekurti nereikalingų emocijų, o jeigu jos kyla, tai reikia sugebėti jas tinkamai išgyventi. Jokiu būdu negalima slopinti savo emocijų!

Čia padeda dominantės perkėlimo metodas. Kai jūs visiškai susikoncentruojate į vieną dalyką, pavyzdžiui, į išsiskyrimą su mylimu žmogumi, jūs nualinate savo jėgas, jūsų protas pavargsta. Reikia mokytis savarankiškai perkelti dominantę į ką nors kitą. Svarbu išmokti atlaisvinti savo protą. Šiuo atveju padeda savo jausmų nusakymas garsiai, sportas, užsiėmimas kita veikla, relaksacija, meditacija ir kiti dalykai, kurie suteikia jums galimybę nukreipti dėmesį kitur, kad „įkaitusios smegenys galėtų atvėsti“.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *