Kaip girti ir neišlepinti?

Jeigu norite teisingai išauklėti vaiką – girkite jį. Vaikas galės laiku suprasti, kad visi jo poelgiai, sąmoningi ar atsitiktiniai, sukelia konkrečią tėvų reakciją.

Pagyrimas būtinai turi būti pelnytas, produktyvus, susietas su konkrečiu vaiko poelgiu, ir jokiu būdu – ne su asmenybe. Kaip tai veikia? Pirma – vaikas eilinį kartą įsitikina, kad jį vertina, myli ir gerbia. Antra – išauga vaiko savivertė. Trečia – išmėgindamas savo jėgas naujoje veikloje, vaikas, kurį anksčiau dažnai gyrė, labiau savimi pasitikės, žengdamas ta jam visiškai nauja kryptimi.

Iš kitos pusės, neproduktyvios pagyros gali suformuoti jame narcisizmą ir nesveiką priklausomybę nuo aplinkinių žmonių nuomonės. Dėl to girti geriau ne patį vaiką kaip asmenybę, o konkrečius jo poelgius. Nereikia apsiriboti standartinėmis frazėmis „puiku”, „šaunuolis” ir t.t. Pasakykite jam, kad šiuo konkrečiu momentu jis ėmė geriau mokytis (piešti, šokti) negu tai darė anksčiau.

Girkite vaiką už jo atkaklumą, konkretaus tikslo siekimą, darbštumą. Tai labai svarbūs charakterio bruožai, kuriuos būtina ugdyti, o pelnytas pagyrimas paspartins šį procesą.

Užimtumas ir buities problemos palieka labai mažai laiko bendram laiko leidimui su vaikais. O tėvų dėmesys vaikui gyvybiškai svarbus bet kokiame amžiuje. Bendri reikalai ir pomėgiai, žaidimai formuoja ir sutvirtina giminingumo ir pasitikėjimo jausmus. Bausti vaiką tuo, kad su juo niekuo neužsiimsite, reikia tik turint realių ir rimtų priežasčių, kai būta konkrečių negatyvių poelgių. Vaikas turi suprasti, ką padarė neteisingai ir stengtis daugiau tokių klaidų nebedaryti.

Suteikite vaikui galimybę savarankiškai priimti sprendimus kai kuriose sferose. Jis turi žinoti, kad nusipelnė jūsų pasitikėjimo. Pavyzdžiui, leiskite pažaisti vaikų aikštelėje viena valanda ilgiau. Kaip ir anksčiau minėti, šis metodas turi būti susietas su konkrečiais poelgiais. Kuo labiau vaikas stengiasi tobulėti, tuo daugiau demonstruokite pasitikėjimo juo.

Kai kuriose situacijose pagyrimas gali, vis dėlto, pakenkti. Kad taip neatsitiktų, tėvams reikėtų atsižvelgti į šias kelias rekomendacijas:

  • „Nepirkite” gero vaiko elgesio už žaislus, saldumynus ir pinigus. Vaikai labai greitai išmoks jumis manipuliuoti;
  • Nemenkinkite vaikų akivaizdoje jų draugų privalumų. „Tu šiandien atrodai geriau už kaimynų berniuką”, „susidorojai su užduotimi kur kas greičiau už kitus”… Turite nuteikti vaiką nesilygiuoti į kitų vaikų pasiekimus, o užsiimti savęs tobulinimu. Rungtynės su savimi – puikus stimulas pagerinti ankstesnius savo rezultatus.
  • Pagyrimai turi būti protingi. Nepaverskite pagyrų savo tiesioginėmis pareigomis. Atsižvelkite į vaiko charakterio ypatumus. Stenkitės, kad jūsų kilnūs ketinimai neišprovokuotų vaikui egoizmo ir narcisizmo.

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *