Kodėl moterys renkasi ne tuos vyrus

Kartais atrodo, jog kai kurios moterys sąmoningai renkasi pačius bjauriausius tipus, kad paskui nuo jų eilinį kartą nusviltų. Rodos, pakaktų poros kartų, kad galima būtų pasidaryti išvadas, tačiau nieko panašaus nevyksta. Pirmasis terorizuoja, antrasis muša, trečias toks pats, ketvirtas, penktas…

Tai štai. Toks elgesys turi savo priežastis.

Kaip tėtis

Yra tokia nuomonė, kad moteris renkasi partnerį, panašų į savo tėvą. Šis mechanizmas veikia šiek tiek kitaip: moteris renkasi tą partnerį, su kuriuo ji gali patirti tuos pačius jausmus, kuriuos išgyveno vaikystėje ir identifikavo kaip „pažįstamus, saugius, aš suprantu, kaip čia viskas veikia ir ką man tokiuose santykiuose reikia daryti“.

Deja, yra šeimų, kuriose mergaitė auga emocinės ar fizinės prievartos sąlygomis. Smurtas gali būti pats įvairiausias: nuo agresyvaus ir žiauraus iki pasyvios agresijos, kai niekas, atrodytų, netgi balso nekelia, o psichika vis tiek žalojama.

Tačiau vaiko psichika greitai prie visko adaptuojasi, vaikas supranta, kaip tokiomis aplinkybėmis reikia elgtis, ir identifikuoja tokias nesveikas gyvenimo sąlygas kaip „pažįstamas ir suprantamas“.

O po to, jau suaugusiame gyvenime, užmezgus artimus santykius, psichika siekia vėl pakliūti į tas pačias aplinkybes. Net jeigu tai buvo emocinės prievartos aplinkybės.

Toks pat mechanizmas suveikia ir situacijoje, kai mergina augo šeimoje su priklausomybę turėjusiu asmeniu.

Anti-pavyzdys

Arba kita istorija: mergina supranta, kad jos tėtis ir jo santykiai su mama – labai blogas pavyzdys, ir siekia rasti kažką visiškai priešingo. Pavyzdžiui, jos tėtis buvo atitolęs ir šaltas – mergina tokiu atveju renkasi emocingus, sprogstamo charakterio, mokančius romantiškai elgtis vyrus, nesuprasdama, kad toks elgesys irgi gali baigtis smurtu, tiesiog tasai smurtas bus kitokio pobūdžio.

Trūksta pavyzdžio apskritai arba teigiamo pavyzdžio konkrečiai

Mergaitė auga tokiomis sąlygomis, kai nesupranta, kaip tai būna, kaip tai apskritai atrodo, kai vyras su moterimi ir ja pačia elgiasi pagarbiai, ką tai reiškia – turėti sveikus ir komfortiškus santykius su vyru. Pavyzdžiui, ji turi blogus santykius su tėvu arba jos tėvas smurtauja. Arba tėvo apskritai nėra, ir taip jau susiklostė, kad aplink ją išvis nėra jokios vyriškos figūros – tada mergaitė, kad susidarytų kokią nors nuomonę apie vyrus, remiasi sociume, gimtojoje kultūroje paplitusiais vaizdiniais, o jie vėlgi ne visada būna sveiki.

Trauma

Jei mergaitė vaikystėje buvo traumuota (pavyzdžiui, buvo smurtaujantis tėvas, priklausomybę turintis tėvas ar netgi patyrė seksualinę prievartą) – jos psichika pasąmoningai ieškos situacijų, kuriose trauma kartosis, kad pabandytų tą traumą peržaisti, privesti iki pabaigos ir simboliškai nugalėti savo skriaudėją. Tai vyksta pasąmoningai ir dažniausiai, norint išgyti, prireikia specialisto pagalbos, kadangi retas žmogus pajėgus taip giliai pasinerti į savo motyvus.

Pasikliaunama kultūriniais modeliais

Masinėje kultūroje sveiki santykiai retai pateikiami kaip romantiški ir pavyzdingi. Dažniau tikrosios meilės pavyzdžiais tampa santykiai, kupini audringų emocijų, priklausomybės, emocinių sūpuoklių, o būna, kad tikrąja meile pavadinamas apskritai akivaizdus smurtas. Ir mergina gali imti tą pavyzdį taikyti gyvenime, nusprendusi, kad normalūs santykiai turi atrodyti būtent taip.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *