Nuo suaugusio žmogaus savivertės labai stipriai priklauso visas jo gyvenimas.
Jeigu jūs:
-
negalite susikurti asmenino gyvenimo;
-
negalite susirasti draugų;
-
negalite laisvai bendrauti su aplinkiniais;
-
jeigu darbe irgi ne viskas gerai;
-
jeigu jūsų tikslų įgyvendinimas turi didelių problemų;
-
jeigu sunku nusibrėžti asmeninės erdvės;
-
sunku priimti savarankiškus sprendimus;
-
sunku nutildyti vidinį kritiką;
-
jaučiatės nepilnavertis, kažkoks ne toks žmogus, blogas, nevertas;
-
nepasitikite pasauliu ir savimi;
-
jeigu sudėtinga priimti jums skirtą pagyrimą, komplimentą;
-
sunku pasakyti „ne”;
-
nežinote, ko norite arba negalite apie tai tiesiai pasakyti;
-
nuolat siekiate kitų pritarimo (ypač mamos, tačiau taip ir nesulaukiate, kad ir kaip stengtumėtės)…
Visais šiais atvejais būtina atkreipti dėmesį į savo savivertę. Mamų nemylėtos moterys su saviverte paprastai turi labai rimtų problemų.
Aplinkiniai pakankamai greitai nuskaito jūsų požiūrį į save ir toliau bendrauja su jumis, remdamiesi pasidarytomis išvadomis. Jūsų veiksmų ir saviraiškos pagrindą vėlgi sudaro savivertė. Kokia jūs esate? Ką apie save galvojate? Kuo save laikote?
Iš kur atsiranda savivertė ir kaip ji formuojasi?
Ji formuojasi iš mamos ir vaiko santykių, priklauso nuo to, kiek buvote priimama su visais savo charakterio pliusais ir minusais, bet kokioje būsenoje. Kaip tėvai ir konkrečiai mama reaguodavo į jūsų sėkmes ir nesėkmes? Koks emocinis ryšys jums buvo suteiktas, kokie žodžiai buvo kalbami. Nuo to, kaip mergaitę vertino mama, priklauso tai, kaip suaugusi moteris vertins pati save.
Jeigu mama yra mylinti, rūpestinga, supratinga, moka klausytis ir išklausyti, duoti adekvatų grįžtamąjį ryšį bei reakcijas, jums susiformuos pozityvi, sveika savivertė, jūs priimsite save bet kokioje būsenoje. Suvoksite save kaip vientisą asmenybę su visomis savo stipriosiomis ir silpnosiomis pusėmis.
O jeigu mama jus nuolat kritikavo, laikydavo gera tik tam tikrose konkrečiose situacijose, lygino jus su kitais žmonėmis, kaltino, gėdino, nuvertino, žemino, atstumdavo, kontroliavo, ar jūsų tiesiog nepastebėdavo, jums susiformuos neadekvati savivertė.
Ar įmanoma jau suaugusiam žmogui pakeisti savo savivertė ir nustoti siekti nuolatinio mamos ir aplinkinių žmonių pritarimo?
Įmanoma.
Pirmiausia reikia pripažinti, priimti faktą, kad jūs vaikystė buvo būtent tokia ir ne kitokia. Būtina išmokti matyti visą šią situaciją, bendrą tėvų požiūrį į jus. O paskui belieka šiek tiek paliūdėti, kad viskas šitaip susiklostė, tai visiškai natūralu, ir imtis darbo – išmesti lauk visas viduje susikaupusias emocijas.
Išeikite iš aukos vaidmens ir nustokite ieškoti kaltų. Prisiimkite atsakomybę už savo gyvenimą, savivertę, imkite sistemingai ugdyti ją savyje.
Įsivaizduokite, kaip pasikeistų jūsų gyvenimas, jeigu jūsų savivertė būtų adekvati ir objektyvi. Jeigu pagaliau priimtumėte pati save su visais savo privalumais ir trūkumais.