Patarimai, kaip išmokyti vaikus skaityti be… papirkinėjimų

Originalas

Skaitymas – geriausias būdas tęsti mokslus net per atostogas. Tai veiksmingas metodas, norint pagerinti mokinuko kalbą, rašybą, pagilinti jo gramatikos žinias, lavinti vaizduotę ir sugebėjimą suprantamai reikšti savo mintis. Ką daryti, jei vaikas per visą vasarą neatsiverčia nė vieno knygos puslapio? Kaip įkvėpti jį knygų nuotykiams?

Tikriausiai jau prisiminėte patį paprasčiausią sprendimą – vaiko „papirkinėjimą“. Apklausų, kurias surengė britų leidykla „Rissing Stars“ ir Koventrio universiteto mokslininkai, duomenimis, 60 proc. Didžiosios Britanijos tėvų duoda savo atžaloms „kyšį“ už skaitymą. Vieni jiems sumoka už kiekvieną perskaitytą knygą, kiti – už kiekvieną puslapį ar minutę, praleistą skaitant.

Atpildas gali būti lipdukai ir „žvaigždutės“ (32 proc.), leidimas vėliau eiti miegoti (23 proc.), papildomas laikas prie kompiuterio ar televizoriaus (14 proc.), kišenpinigiai (8 proc.), išvyka į teminį parką ar zoologijos sodą (7 proc.), saldumynai (5 proc.).

JAV psichologijos profesorius iš Ročesterio universiteto Edwardas Decis, knygos „Kodėl mes darome tai, ką darome“ autorius, tvirtina, kad tokiu atveju „mūsų vaikai skaitys tik tol, kol truks eksperimentas“. Dėl „kyšio“ skaitymas jiems asocijuosis su varginančia pareiga, už kurią būtinai turi būti gautas atpildas. Kaip užkrėsti vaikus skaitymu, kad jis pats savaime taptų atpildu?

Britų švietimo kompanijos „Pearson“  leidinyje „Vaikiško skaitymo vadovas“ pateikiama 10 praktiškai patikrintų patarimų:

1. Knygos turi tapti visos šeimos gyvenimo dalimi. Apsupkite vaikus knygomis ir reguliariai papildykite savo knygų lentynas naujais leidiniais.

2. Užsirašykite į vietos biblioteką. Duokite vaikui galimybę pačiam išsirinkti įdomias knygas, dalyvauti konkursuose, nueiti į vaikų rašytojo paskaitą.

3 .Skaitykite visi kartu tai, kas patinka. Tai gali būti eilės, komiksai, juokingos istorijos, kulinariniai receptai, laikraščiai, žurnalai, aiškinamasis žodynas. Tinka viskas. Neapsiribokite tik „intelektualia“ ir „naudinga“ literatūra.

4. Įsitaisykite patogiai. Sukurkite jaukų kampelį šeimos skaitymui su toršeru ir pledu.

5. Klausinėkite apie tekstą: „Kur mes sustojome aną kartą?“, „Ar prisimeni, kas nutiko herojui praeitame skyriuje?“ „Kaip manai, kas bus toliau?“.

6. Nešiokitės su savimi žurnalų ar nedidelio formato knygyčių. Jos bus nepakeičiamas dalykas kelyje, eilėje prie kasos parduotuvėje ar poliklinikoje.

7. Skaitykite pamėgtas istorijas vėl ir vėl. Pakartotinis skaitymas gerina skaitymo įgūdžius ir stiprina mažylio pasitikėjimą savimi.

8. Skaitykite prieš miegą. Šie emocinio artumo momentai po ilgos dienos geriausiai tinka skaitymui ir tekstų aptarinėjimui.

9. Atsižvelkite į vaiko interesus. Jeigu jį traukia tik kompiuteris ir televizorius, nupirkite jam knygelių mėgstamų filmukų motyvais arba knygą apie kompiuterinių žaidimų kūrimą.

10. Skaitykite garsiai ir išraiškingai, panaudokite savo aktorinius sugebėjimus. Mažiesiems skaitytojams parinkite knygeles su pasikartojimais ir ritmu.



Naujienos iš interneto


NAUJAUSI

Išauklėti ryškią asmenybę

Kiekviename iš mūsų slypi koks nors talentas, nepakartojami sugebėjimai ir polinkiai, tačiau ne visiems pasiseka juos išplėtoti. Kaip padėti vaikui atskleisti įgimtą potencialą? Yra penkios taisyklės, kurios duos startą vaiko asmenybės atsiskleidimui. Skatinkite nestandartinį mąstymą Kol vaikas dar visai mažas, kiekvienas jo žodis ir poelgis kelia tėvams susižavėjimą - jis…

Kaip teisingai elgtis su egoistais

Visi esame didesni ar mažesni egoistai. Adekvati savimeilė, savivertė ir pasitikėjimas savimi - labai svarbūs dalykai gyvenime, tačiau egzistuoja riba, kurią peržengęs žmogus pavirsta egocentrišku, į visus iš aukšto žvelgiančiu, save įsimylėjusiu savanaudžiu. Pavyzdžiui, kai kurie bando priversti aplinkinius patikėti, kad jo požiūris yra geriausias ir teisingiausias. Kiti valandų valandas…

Nepasiduok

Visi nori, kad būtų gerai. Tačiau gerai kažkodėl ne visiems. Ir žmogus visai neblogas, ir kitiems nekiaulina, o gyvenimas be prošvaisčių. Gal dar ne visai katastrofa, bet viskas juda link to. O pasitaiko, kad žmogus vidutinis, pilkas, menkiau apdovanotas protu ir išvaizda, talento nė su žiburiu nerasi ir tai labai…

Ar tiesa, kad visų ligų šaltinis – negatyvus mąstymas?

Originalas Sakoma, kad visos ligos kyla „nuo nervų“. Tačiau esame linkę į tokius pasakymus žiūrėti pro pirštus ir laikyti juos paprasčiausiais prietarais. O kaip yra iš tiesų? Ką apie tai sako mokslininkai? Ar tikrai atsikratę neigiamų minčių ir pykčio galime išsigydyti vėžį? Į klausimą, ar tiesa, kad visos ligos kyla…

Esi bloga mama, jeigu…

Jeigu skaitai šį straipsnį, vadinasi, bent kartą buvai suabejojusi, ar atitinki užimamas mamos pareigas. Tačiau apsieisime be ilgų įžangų. Taigi, tu esi bloga mama, jeigu: 1. Lauki, kad vaikas pradės realizuoti tavo ambicijas. Tu netapai gimnaste - tegu dukra tampa, ir nesvarbu, kad neturi fizinių duomenų ir apskritai jai norisi…