Keturi žodžiai, kurie pablogina jūsų santykius

Tvirtų santykių su kitais žmonėmis kūrimas – svarbus visose mūsų gyvenimo srityse: versle, draugystėje, santuokoje, vaikų auklėjime ir pan. Tai suprantant, labai keista matyti, kaip atsainiai, o kartais ir nusikalstamai elgiamės su žodžiais, kuriuos kalbame aplinkiniams – kolegoms, artimiesiems ar giminaičiams.

Šiame tekste panagrinėsime keturis žodžius, kuriuos dažnai vartojame neapgalvotai ir kurie neleidžia užmegzti nuoširdžių ir pasitikėjimo kupinų santykių.

Niekada

Jeigu jūs ne ekstrasensas, sugebantis pažvelgti į ateitį, tuomet teiginys, kad kažkas tokio niekada neatsitiks arba kažkoks žmogus niekada kažko nepasieks, atrodo, mažių mažiausiai, nekuklus. Kai jūsų „pranašystė“ neišsipildys, prarasite reputaciją ir žmonių pasitikėjimą.

Geriau vartoti alternatyvas žodžiui „niekada”, juolab, kad yra iš ko rinktis.

  • „Sunku įsivaizduoti, kad tu…“ vietoje („Tu niekada ne…“)
  • „Nemanau, kad galėsiu prisiversti…“ vietoje „Aš niekada ne…“
  • „Aš labai retai pastebiu, kad…” vietoje „Taip niekada nebūna…”

Visada

Sakyti, kad visada kažkas vyksta ar kažkoks žmogus visada kažką daro, reiškia sukelti žmonėms nuoskaudą, pasipiktinimą. Santykiai galiausiai suirs. Jeigu pasakysite, kad jūsų žmona visada vėluoja, o ji puikiausiai prisimins tuos atvejus, kai ateidavo laiku, greičiausiai ji įsižeis, kad tuos kartus nepastebėjote jos punktualumo.

Geriau panaudoti šias žodžio „visada“ alternatyvas:

  • „Ji paprastai sako, kad…“ vietoje „Ji visada sako, kad…“
  • „Žmonėms, kurie tai daro, dažniausiai baigiasi…“ vietoje „Žmonėms, kurie tai daro, visada baigiasi…“
  • „Aš pasistengsiu tau padėti dažniau, kai tik galėsiu“, vietoje „Visada tau padėsiu…“

„Visada“ ir „Niekada“ byloja apie pernelyg plačius ir neadekvačius apibendrinimus, o tai – savęs ir mus supančio pasaulio suvokimo problemos požymis.

Aš negaliu

„Negaliu (negali/nepajėgsi)“ gali priversti žmones gėdintis dalintis su jumis savo idėjomis, patirtimi ar ateities planais. „Negaliu“ taip pat gali priversti kai kuriuos žmones padaryti viską, kas nuo jų priklauso, kad įrodytų, jog jūs neteisus, ir jūs iš patikimo partnerio pavirsite priešu. Kokį poveikį žmogui turės reguliarus žodžio „negaliu“ vartojimas, priklauso nuo jo asmenybės. Tačiau beveik visada tokie žodžiai trukdo kurti sveikus santykius, nes į jus bus žiūrima kaip į asmenį, kuris jais netiki arba negerbia jų autonomijos.

Alternatyvos:

  • „Būtų lengviau, jei tau kas nors padėtų“ vietoje „Vienas nesusidorosi“.
  • „Būčiau dėkingas, jei su manimi taip nekalbėtum“ vietoje „Tu negali su manimi taip kalbėti“.
  • „Pabandykime sugalvoti naują planą, kaip tai padaryti“ vietoje „Aš negaliu to padaryti“.

Privalai

„Privalai“ – vienas kritiškiausių žodžių, kuriuos galite naudoti. Kai sakote žmonėms, ką jie privalo ar neprivalo daryti, kalbėti ar galvoti, tampate savotišku teisėju ir mėginate kontroliuoti jų mintis bei sprendimus.

Išbandykite šias alternatyvas:

  • „Anksčiau turėjau dėl to problemų“ vietoje „Tu neturėtum to daryti“.
  • „Norėčiau, kad ji paskambintų pirma“ vietoje „Ji privalo paskambinti pirma“.
  • „Galbūt tau labiau patiktų, kad…“ vietoje „Privalai jaustis laimingas, nes…“

Jei norite sveikesnių ir artimesnių santykių, atkreipkite dėmesį į kalbą, kuria kalbate apie save ir kitus žmones. Dažnai tiesiog paprastas žodyno pakoregavimas gali padėti sukurti ir palaikyti komfortiškus ir tvarius santykius.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *