Kaip mes patys gadiname santykius

Nė vieno iš mūsų niekas nemokės, kaip palaikyti sveikus santykius Dar daugiau, dauguma mūsų esame tapę nevalingais nesveikų santykių šeimoje liudininkai – juk ir mūsų tėvų niekas nemokė, kaip reikia teisingai bendrauti tarpusavyje.

Ir dabar tai jau mūsų pačių atsakomybės sfera: įvaldyti sveikus bendravimo įgūdžius, kad galėtume sukurti normalius santykius, kurių taip siekiame. Tačiau norint tai padaryti, iš pradžių reikia išsiaiškinti, ką darome ne taip.

Priimkime tai kaip aksiomą – kitų žmonių perdaryti neįmanoma, nepriklausomai nuo to, kaip adekvačiai ir kompetentingai save išreiškiate santykiuose. Tačiau kai pakeičiate sąveikavimo su kitais žmonėmis būdą, jūs visgi keičiate santykių sistemą. Tai reiškia, kad galima žymiai pagerinti santykius paprasčiausiai pakeičiant save, savo mąstymą ir požiūrį į tai, kas vyksta.

Panagrinėkime keletą labiausiai paplitusių klaidų, kurios lemia santykių su kitais žmonėmis pablogėjimą ir prisideda prie santykių atvėsimo. Šios klaidos daro santykius sudėtingesniais, komplikuoja juos ir sukelia diskomfortą abiem nariams. Išmėginkite kitokį elgesio modelį: prisiimkite atsakomybę ir padirbėkite, kad pasikeistumėte save viduje, o tada pasikeis ir jūsų bendravimo su kitais pobūdis.

Nekaltinkite kitų

Paradoksalu, tačiau dauguma žmonių labiau linkę sutelkti dėmesį į kito žmogaus veiksmus, jo numanomus ketinimus ir netgi emocijas, o ne į tai, kaip jie patys prisideda prie nesveikos santykių dinamikos.

Jei sukoncentruosite dėmesį tik į kito žmogaus apraiškas, deleguodami atsakomybę už sunkumus vien tik jam, santykiai ims buksuoti. O štai jeigu susikoncentruosite į savo pačių veiksmus, tuomet, esant norui, galima bus nesunkiai surasti būdų, kaip bendrauti produktyviau.

Situacijos pagerinimo raktas slypi būtent mumyse, o ne kitame žmoguje. Mes negalime perdaryti aplinkinių žmonių, pritaikyti jų savo reikmėms, meskite pagaliau lauk šitą kvailą ir infantilią iliuziją! Dirbti reikia tik su savimi, ir kai pradėsite tai daryti, labai greitai pamatysite, kaip tai nelengva, sudėtinga, tačiau tuo pat metu – kokių nuostabių rezultatų gali duoti toks elgesio modelis.

Nespręskite apie kitus pagal save

Svarbu suvokti savo projekcijas – visas tas prielaidas, kurias susikuriate galvoje apie tai, ką, jūsų manymu, galvoja ar jaučia kiti žmonės, nors iš tikrųjų tai yra tik jūsų pačių mintys, kurias nesąmoningai priskiriate kitiems.

Pavyzdžiui, jūs galite manyti, kad visi kolegos laiko jus kvailu. Galbūt taip iš tikrųjų yra, bet greičiausiai jūsų kolegos yra pernelyg įsitraukę į save ir savo problemas ir apie jus apskritai negalvoja.

Atvirai kalbant, jūs apskritai negalite žinoti, ką jie galvoja, nebent jie tai pasakys tiesiai jums į akis.

Vertėtų atidžiau į save įsiklausyti: galbūt manote, kad elgiatės kvailai, arba bijote taip atrodyti? Ir dėl to projektuojate šį įsitikinimą kitiems. Tačiau įsitikinimo šaltinis esate jūs pats, o ne kiti.

Jeigu nesugebate suvokti savo projekcijų santykiuose, jos vis iš naujo ir iš naujo teiks jums skausmą ir negatyviai veiks bendravimą.

Nepainiokite faktų ir nuomonių

Visa tai, ką prisigalvojote apie kitą žmogų, tačiau neišsiaiškinote to tiesiai su juo, yra jūsų vaizduotės produktas. Kol nepalyginsite savo nuomonės su realia to žmogaus nuomone, taip ir nesužinosite, kaip jis mato tikrovę.

Jūs nežinote ir negalite žinoti, ką jis iš tikrųjų galvoja, kokie jo ketinimai, kodėl jis reaguoja tam tikru konkrečiu būdu, kodėl jis kažką padarė ar kažko nepadarė, nesužinosite apie jį absoliučiai nieko, jeigu patys jo nepaklausite.

Tai labai didelė klaida santykiuose – prisigalvoti ar prisifantazuoti istorijų ir jomis patikėti, taip ir nepasivarginus išsiaiškinti su kitu žmogumi, kaip viskas yra iš tikrųjų.

Remdamiesi savo prielaidomis ir fantazijomis, pradėsite jausti nuoskaudą, pyktį, nerimą ir daugybę kitų neigiamų emocijų. Jeigu jūsų reakcijos ir elgesys pagrįsti nuomone, o ne faktais, santykiai ims blogėti. Jūs galite kankintis žymiai stipriau, negu to reikalauja reali situacija, kadangi prisigalvojote to, ko iš tikrųjų nėra.

O dabar, kai jau išsiaiškinote kai kurias paplitusias santykių klaidas, pasitikrinkite, ar patys jas darote. Pirmasis žingsnis link permainų – sąmoningumas. Niekada nevėlu pradėti daryti ką nors nauju būdu.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *