Ar gerti migdomuosius?

Migdomieji vaistai gali pagerinti miego kokybę ir užtikrinti pakankamą budrumą dienos metu. Šis poveikis yra trumpalaikis, nes migdomieji vaistai nepašalina nemigos priežasties. Sergant nemiga, kurią sukelia kvėpavimo sustojimai miego metu, migdomuosius vartoti yra pavojinga.

Pastebėjus nemigos simptomus, būtina kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta diagnozė ir paskirtas tinkamas gydymas.

Migdomieji vaistai gali padėti šiais atvejais:

Skrydžiai per laiko juostas:įprastinio ėjimo miegoti ir kėlimosi laiko pasikeitimas gali sukelti ir nemigą, ir mieguistumą dienos metu, todėl tokiais atvejais 1 – 3 naktims patariama išgerti migdomųjų vaistų, kol organizmas prisitaikys prie pasikeitusio laiko.

Pamaininio darbo tvarkaraščio pasikeitimai, keičiantys miego laiką: prisitaikant prie naujo darbo tvarkaraščio, patariama 1 –3 naktims vartoti migdomuosius vaistus.

Didelis stresas: migdomieji vaistai gali padėti išvengti ilgalaikio miego sutrikimo, kai yra vartojami geram miegui užtikrinti sunkiu žmogui laikotarpiu, pvz., po artimųjų mirties ar pan.

Mažesni stresai: jei asmuo pastebi, kad blogiau miega prieš įvairius nekasdieniškus įvykius, pvz., egzaminą, kelionę ar pan., galima išgerti migdomųjų vaistų iš vakaro, kad ryte jaustųsi pailsėjęs.

Kai kurios ligos: migdomieji vaistai gali pagerinti miegą asmenims, kurie skundžiasi periodiniais galūnių judesiais.

Trumpo poveikio migdomųjų poveikis tęsiasi visą naktį, dieną ligoniai nejaučia mieguistumo. Trumpo poveikio migdomieji: zolpidemo tartratas, triazolam, temazepam.

Ilgo poveikio migdomieji, pvz., flunitrazepam, pavartoti iš vakaro, veikia ne tik visą naktį, bet ir kitą dieną. Jie skiriami tada, kai migdomasis poveikis reikalingas ir dienos metu.

Migdomieji vaistai gali būti išrašomi ne ilgesniam kaip 3 savaičių laikotarpiui. Labai retai rekomenduojama migdomuosius vartoti kiekvieną vakarą. Geriausia juos vartoti 2 vakarus iš eilės, po to daryti pertrauką. Migdomųjų vaistų negalima vartoti išgėrus alkoholio.

Kai kuriuos migdomuosius vaistus galima nusipirkti vaistinėje be recepto. Kartais miegui pagerinti vartojami mieguistumą sukeliantys antihistamininiai (antialerginiai) vaistai. Tačiau reikia atsiminti, kad visus vaistus reikia gerti  atsargiai.

Gerdami migdomuosius vaistus, tikimės greitai ir giliai užmigti. Jie privalo nedaryti įtakos normaliam miego ciklui ir tarpusavio sąveikai tarp sapno ir gilaus miego, vadinasi,  neturi kenkti fiziologinei miego struktūrai. Tie medikamentai neturi ryte kelti nuovargio ir svaigulio.

Ilgalaikis hipnotikų vartojimas sergantiems lėtine nemiga nerekomenduotinas, nes sukelia pripratimą, nutraukimo simptomus, liekamuosius reiškinius ryte, slopina lėtą gilųjį ir aktyvųjį miegą.

Šiuolaikinis mokslas dabartinius migdomuosius vaistus artina prie norimo sukurti idealaus migdomojo vaisto modelio. Šiuo metu populiariausias migdomasis visame pasaulyje yra zolpidemo tartratas. Jis atitinka bemaž  visus reikalavimus, keliamus „idealiam“ migdomajam. Pagrindinis jo pranašumas, palyginti su kitais migdomaisiais, ypač benzodiazepinais, tas, kad jis sukelia greitą užmigimą, netrikdo miego struktūros ir nesukelia “pagirių sindromo” ryte. Pastebėta, kad jis nežymiai padidina gilaus lėtojo miego, kuris būtinas geram organizmo funkcijų atsigavimui, trukmę.

Gero miego taisyklės

–  Kiekvieną rytą kelkitės tuo pačiu laiku;

–  Vakare eikite miegoti tik tada, kai norite miego;

– Kiekvieną vakarą skirkite laiko atsipalaidavimui ir pasirengimui eiti miegoti: šiltai voniai, lengvam užkandžiui ar skaitymui;

– Reguliariai mankštinkitės. Aktyvi fizinė veikla turi būti atliekama likus ne mažiau kaip 6 val. iki miego. Neintensyvi mankšta, pvz., raumenų tempimas ar pasivaikščiojimas gali būti atliekama likus ne mažiau kaip 4 val. iki miego.

– Laikykitės režimo: maitinkitės, vartokite vaistus ar užsiiminėkite kita veikla visada tuo pačiu laiku.

– Nevartokite produktų su kofeinu likus 6 val. iki miego, negerkite alkoholio, ypač jei jaučiatės mieguisti. Jei esate pavargęs, net labai maža alkoholio dozė gali turėti stiprų poveikį. Nerūkykite prieš miegą.

– Jei miegate dieną, stenkitės tai daryti visada tuo pačiu metu. Ankstyva popietė yra tinkamiausias laikas daugumai žmonių.

– Migdomuosius vaistus vartokite atsargiai. Nevartokite jų ilgiau nei 3 savaites. Migdomųjų vaistų negalima vartoti išgėrus alkoholio.

Daugiau informacijos

Nustatyta, kad daugiau nei trečdalis įvairaus amžiaus žmonių patiria miego sutrikimus. Priskaičiuojama apie 84 miego ir budrumo sutrikimus, kurie kenkia žmogaus sveikatai, blogina gyvenimo kokybę bei sąlygoja nelaimingus atsitikimus darbe ir kelyje. Dažniausiai pasitaikantys miego sutrikimai yra sunkus užmigimas, dažni prabudimai, padidėjęs mieguistumas, vaikščiojimas miego metu, naktinė enurezė (vaikams), naktiniai košmarai ir panašiai. Kai kurie miego sutrikimai gali sukelti mirtį.

Miego sutrikimus diagnozuoja ir gydo šeimos gydytojai, neurologai, pulmonologai, psichiatrai, psichologai, pediatrai.Naujienos iš interneto


NAUJAUSI

20 dalykų, kuriuos būtina padaryti, kol esate jauni

Originalas Vaikystėje laikas eina lėtai: atrodo, kad viskas dar priešaky, o gyvenimas bus amžinas. Ir kuo mes vyresni, tuo greičiau lekia savaitės, dienos, valandos… Daugelis iš mūsų tik bėgant metams suprantame, kaip svarbu priimti savo trūkumus, mylėti ir save, ir artimuosius, rinktis tai, kas daro mus laimingus, kovoti už tai,…

Džiaugsmas džiaugsmui nelygu, bet visada galime pasirinkti stipresnį

Originalas Sakoma, kad išankstinis džiaugsmas – gražiausias. Bet ar taip yra iš tikrųjų? Po tyrimų mokslininkai padarė išvadą: priklausomai nuo to, ko laukiame. Paradoksas, bet išankstinis džiaugsmas laikomas gražiausiu džiaugsmu apskritai. Tas laukimas būna stipresnis už patį malonų įvykį. Kita vertus, žmonėms būdingas nekantrumas. Mes nemėgstame laukti, nesvarbu, ar trokštame…

Ko neturi būti jūsų miegamajame

Originalas Tobula miego oazė reikalauja vos kelių nedidelių dalykų: miegamajame turėtų būti vėsu, tamsu ir tylu. Jame turėtumėte jaustis lyg užuovėjoje nuo viso pasaulio triukšmo ir beprotybės. Būtent dėl to į šį miegui skirtą kambarį nederėtų neštis tam tikrų dalykų, kurie ne tik neleis užmigti, bet ir nepadės gerai išsimiegoti,…

Byrančią santuoką išgelbėti padėjo vienas paprastas klausimas

Originalas Šeimyninis gyvenimas ne visuomet būna rožėmis klotas. Dažna pora išgyvena ne tik trumpalaikes, bet ir metų metus trunkančias santykių krizes. Tačiau dviejų žmonių noras būti kartu yra stipresnis už bet kokias negandas. Tuo įsitikino ir amerikiečių rašytojas Richardas Paulas Evansas (52 m.). Jis rado paprastą, tačiau veiksmingą būdą išgelbėti…

Kaip apsiginti nuo svetimo negatyvo

Empatija - tai sugebėjimas atpažinti kitų žmonių emocijas. Simpatija - tai užuojauta kitiems žmonėms. Dažnai "būti empatu" reiškia, jog sugeriate didžiąją aplinkinių žmonių skausmo ir kančių dalį. Ir tai gali paveikti jus labai negatyviai. Jeigu teko pabūti viename kambaryje su negatyviu žmogumi, turėtumėte prisiminti, kokia nuodinga gali būti jo skleidžiama…