moteris nesikalba su vyru

Ach, jeigu tu taip, tai aš…

Tapti emocinio šantažo auka bent kartą gyvenime teko tapti tikriausiai kiekvienam iš mūsų. Jums irgi turbūt teko išgirsti: „O jeigu tu šitaip, tai aš…” ir t.t. Kaip į tokius išpuolius teisingai reaguoti?

Pradžiai reikia išsiaiškinti, kas yra emocinis šantažas, kaip jis atrodo. Nors, kaip atrodo, jūs tikriausiai ir šiaip puikiai suprantate. O oficialiai šis reiškinys apibrėžiamas maždaug taip: poveikio forma, kai žmogus tiesiogiai ar netiesiogiai grasina jums nemaloniomis pasekmėmis, jeigu jūs nepadarysite to, ko tam žmogui reikia. Bet koks šantažas iš esmės susiveda į vieną formulę: „Jeigu tu nesielgsi taip, kaip man norisi, smarkiai dėl to pasigailėsi”.

Dažniausiai šia manipuliavimo forma užsiima artimiausi žmonės, ir dėl to šantažas aukai ypatingai pavojingas ir sunkai pakeliamas. Šantažuotojas, kaip taisyklė, gerai žino, kaip mes branginame santykius su juo. O dar jis puikiai žino mūsų silpnas vietas ir didžiausias paslaptis. Visa tai jis panaudoja, kad gautų, ko nori.

Paklauskite savęs, ar teko susidurti iš artimųjų pusės su štai tokiais dalykais:

  • Pažada komplikuoti jums gyvenimą, jei nevykdysite jų reikalavimų?
  • Pastoviai grasina nutraukti santykius, jeigu jiems nenusileisite?
  • Pasako tiesiai ar užuominomis, kad ims nepaisyti savo sveikatos ar pakels prieš save ranką?
  • Atrodo prislėgtas, kai neduodate jam to, ko jis iš jūsų nori?
  • Nori visada gauti daugiau, nepriklausomai nuo to, kiek tam žmogui duodate?
  • Visą laiką laukia ar reikalauja, kad jam nusileistumėte?
  • Visą laiką ignoruoja jūsų norus ir poreikius, arba jų nepaiso?
  • Švaistosi dosniais pažadais, susijusiais su jūsų teisingu elgesiu, tačiau retai juos išpildo?
  • Kaltina jus egoizmu, dėmesio stoka, šykštumu, nejautrumu, nerūpestingumu, jeigu nedarote, ko jiems reikia?
  • Apipila jus pagyrimais, kai nusileidžiate ir užpyksta, kai kažką padarote savaip?
  • Naudoja pinigus ir kitas materialias vertybes, kad pasiektų savo tikslus?

Jeigu teigiamai atsakėte bent į vieną klausimą – jus šantažuoja.

Šantažas – puikus būdas valdyti kito žmogaus elgesį. Žiūrėkite, kaip viskas paprasta: jūs bakstelėjote į skaudžią žmogui vietą ir gavote, ko norėjote. Žmonėms, kurių manymu, tikslas pateisina priemones, tai išties labai efektyvus mechanizmas tą tikslą pasiekti.

Kažką galima šantažuoti kaltės jausmu („tu gi nenori, kad aš kentėčiau?”), kažką – atsakomybės jausmu („Tu gi manęs nepavesi, aš juk tavimi pasitikiu?”), svarbiausia – suprasti, kokie dalykai yra svarbūs tavo aukai.

Įdomu, kad anaiptol ne visada šantažuojama iš jėgos pozicijos. Jis/Ji gali apsimesti nelaiminga auka ir kontroliuoti partnerį per kaltės jausmą: „geriausius metus tau paaukojau, aš be tavęs gyventi negalėsiu, tu gi negali palikti manęs tokioje situacijoje…” Šantažuotojai, kaip taisyklė, turi labai žemą savivertę. Jie labai bijo, kad kiti jų neklausys, nemoka paprašyti ir visą laiką stengiasi visiems įrodyti, kad būtent jie valdo visus procesus.

Ką tokiu atveju daryti?

Svarbu suprasti, kad šantaže, kaip ir šokyje, visada dalyvauja du žmonės: tasai, kuris šantažuoja ir jo auka. Svarbu suprasti, kad nusileisdami šantažuotojui, mes skatiname jį ir toliau tuo užsiimti. Dar daugiau – mes įtikiname jį, kad toks būdas pasiekti norimo yra visiškai teisėtas ir efektyvus. Savo nuolaidomis mes duodame suprasti, kad tas žmogus gali ir toliau su mumis taip elgtis. Jei susitaikome su emociniu šantažu, jis ima graužti mus iš vidaus, kyla grėsmė patiems svarbiausiems mūsų santykiams, mūsų vientisumui, savigarbai.

Šantažą patirti mes pradedame dar ankstyvoje vaikystėje: blogai elgsiesi – viską tėčiui pasakysiu ir jis tavęs nemylės (kažko nenupirks, kažkur nepasiims su savimi ir t.t.). Vaikas akivaizdžiai kažko neteks, jei neklausys vyresnių, dėl to iš baimės paklūsta.

Kaip išmokti ištrūkti iš tokių emocinių spąstų?

  • Liaukitės bijoti grasinimų. Svarbiausias šantažuotojo tikslas – jus įbauginti;
  • Pasiūlykite žmogui aptarti klausimą vėliau, ramioje atmosferoje;
  • Pamirškite idėją, kad galite įtikinti oponentą. Dialogui jis nepasiruošęs. Galbūt apskritai niekada nebus jam pasiruošęs;
  • Atsisakykite kovos. Leiskite kitam žmogui likti prie savo nuomonės;
  • Neskubėkite sutikti veikti pagal jums pasiūlytą planą, nes viskas pasikartos iš naujo, o jūs patvirtinsite, kad šantažas duoda reikiamą rezultatą;
  • Pabandykite tartis ramioje atmosferoje;
  • Išsiaiškinkite žmogaus elgesio motyvus ir aiškiai parodykite, kad net jeigu veikiate pagal jo sąlygas – darote tai ne iš baimės, o dėl to, kad patys pasirinkote tai daryti: „Aš išpildysiu tavo prašymą, kad padaryčiau tau malonumą, o ne dėl to, kad nusipelnyčiau tavo meilės ar pagarbos”;
  • Savo elgesiu parodykite šantažuotojui, kad jo metodai jūsų neveikia. Būkite už jį stipresni.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *