Šantažas santykiuose: kaip reaguoti?

Viena bjauriausių nesveikų santykių apraiškų yra šantažas. Šantažas – tai bauginimas įvairiomis negatyviomis pasekmėmis, jei žmogus nepadarys to, ko iš jo reikalauja. Tai bauginimas, kurio tikslas – susikurti sau komfortišką aplinką kito žmogaus sąskaita. Kaip taisyklė, reikalavimų nesilaikymo pasekmės yra sunkesnės ir labiau nepriimtinos, nei patys šantažuotojo reikalavimai. Todėl auka dažniausiai sutinka tuos reikalavimus vykdyti, pasirinkdama mažesnę blogybę.

Vienas pagrindinių šantažo bruožų – šantažuotojo reikalavimų perdėjimas, lyginant su išorinio pasaulio normomis. Šantažo objektu gali tapti kas tik norite, jo užmojį riboja tik manipuliatoriaus fantazija.

Kartais tenka susidurti su tokiais iškrypusiais, moralės standartų požiūriu, šantažuotojų reikalavimus, kad tiesiog plaukai šiaušiasi. O rankos spontaniškai tiesiasi link keptuvės… Štai keli pavyzdžiai, kaip santykiuose gali pasireikšti šantažas:

  • „Jei mane paliksi, aš nusižudysiu!”;
  • „Jei aš tau išties svarbi/svarbus, tu privalai padaryti štai tą ir aną…!”;
  • „Jei to nepadarysi, aš su tavimi apskritai normaliai nebendrausiu!”
  • „Tavo tėvai manęs negali pakęsti! Kaip tu gali po to su jais bendrauti?!”;
  • „Tu sugadinai mano gyvenimą, o dabar tikiesi mano pagalbos?!”…

Ir tai tik ledkalnio viršūnė, pati jo smailė. Savaime suprantama, tokiomis sąlygomis iškyla būtinybė duoti šantažuotojui atkirtį. Yra keletas būdų tai padaryti:

1. Išlikite ramūs. Suprantu, kad kartais tokie veiksmai neįtikėtinai siutina, tačiau neleiskite šantažuotojui žaisti jūsų emocijomis.

2. Atsiminkite – jūs turite pilną teisę turėti savo asmeninę nuomonę ir požiūrį į bet kokią situaciją. Nelaikykite to savyje, išsakykite savo jausmus ir norus.

3. Išmokite pasakyti „ne”, kai kažkas jums netinka. Labai svarbus ir naudingas įgūdis gyvenime. Jeigu jo neturite, patariu pradėti treniruotis.

4. Nesidrovėkite ginti savo teisės gyventi taip, kaip jums patinka ir taip, kaip norite. Tai absoliučiai normalu. Nenormalu, kai į šią teisę kėsinamasi.

5. Pašnekovas turi jus gerbti. Jūs turite pilną teisę būti gerbiamu. Bent jau tada, kai patys tą pagarbą rodote kitiems.

Apibendrinant tai, kas išdėstyta aukščiau, galima pasakyti, kad šantažas santykiuose yra absoliučiai nenormalus reiškinys, kuriam svarbus ir būtina priešintis. Ir jeigu manote, kad nuolaidos išspręs problemą, reiškia, darote didžiulę klaidą. Šantažuotojas supras, kad jo triukai jus veikia, ir vis įžūliau ims jus terorizuoti. Vienintelis veiksmingas būdas šiuo atveju – sustabdyti bandymus šantažuoti pačioje užuomazgoje.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *